Sociální demokracie požaduje, aby byl Pražský hrad vyjmut z církevních restitucí. Vyzvala proto v úterý premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, aby přehodnotil svůj postoj a aby jeho vláda předložila Senátu příslušné zákonné opatření.

Součástí opatření by podle ČSSD mělo být roční moratorium na vydávání církevního majetku. V opačném případě bude strana o věci jednat v rámci povolebních vyjednávání.

"Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že by se objekty, které jsou součástí Pražského hradu, vydávat neměly. Pražský hrad by měl zůstat vlastnicky komplexním celkem ve správě státu," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Dodal, že podle něho je Hrad klíčovým symbolem české státnosti.

Sobotka proto podporuje návrh zákonného opatření, s nímž přišel ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Celý areál Hradu by jím byl z církevních restitucí vyňat.

Premiér Rusnok ale v pondělí uvedl, že pro zákonné opatření není. Věc podle něj není tak naléhavá, aby se nyní musel měnit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Sociální demokraté naopak mají za to, že není možné ztrácet čas. Rusnokův kabinet podle nich musí sehrát aktivní roli a konat v příštích dnech, maximálně týdnech.

Moratorium by zdrželo vydávání majetku

"Součástí takového návrhu zákonného opatření od Rusnokovy vlády by vedle Pražského hradu mělo být podle nás také roční moratorium na vydávání majetku církví," uvedl statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, podle něhož jde o bezprecedentní útok na samotnou podstatu a symboly české státnosti.

Roční moratorium, které by mělo začít platit po skončení podávání žádostí o majetek v lednu příštího roku, je podle sociální demokracie nutné, aby byl čas na prověření podkladů a jednání státu s církvemi o úpravách restitucí.

Senát je podle ČSSD, která v něm má jasnou většinu, připraven takové zákonné opatření podpořit.

Rusnok v pondělí o Pražském hradu jednal s kardinálem Dominikem Dukou, jenž po setkání uvedl, že budovy, které církve v areálu užívají, by měly zůstat církevní.

 

Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu. Duka také řekl, že toto uspořádání v minulosti vyjednal jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak se současnou hlavou státu Milošem Zemanem.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Úpravu zákona schváleného bývalou vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, požadují vedle ČSSD také komunisté, kteří chtějí k restitucím referendum. Naopak hnutí ANO Andreje Babiše, které v poslední době roste v průzkumech, prý bude schválený zákon respektovat, i když prý není ideální.