Až se v den svátku vzniku samostatného československého státu 28. října budou na Pražském hradě předávat státní vyznamenání, rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer nebo jednička ODS a bývalá šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová tam budou chybět.

Prezident Miloš Zeman je nepozval.

Bek si to vysvětluje tím, že druhá největší vysoká škola v zemi neumožnila prezidentu Zemanovi přednášet při zářijové návštěvě Brna na ekonomicko-správní fakultě. Vysocí ústavní činitelé jsou podle rektora na univerzitě vždy vítáni, avšak v období volební kampaně musí škola zachovávat politickou neutralitu.

"Současný prezident je čestným předsedou jedné z volebních stran, jež je po něm dokonce pojmenována, a jeho tvář na nás shlíží z volebních billboardů této strany. Jeho vystoupení na půdě univerzity v době volební kampaně by bylo jasným narušením principu politické neutrality univerzity vůči soutěži demokratických stran o přízeň voličů, studentů a zaměstnanců univerzity," napsal Bek v textu určeném akademické obci, který zveřejnil na univerzitním portálu.

"V pondělí budu na předávání státních vyznamenání chybět, a to nikoliv z důvodu skutečné či diplomatické chřipky, ale proto, že jsem nebyl jako rektor druhé největší české univerzity pozván," uvedl Bek.

Oslav na Hradě se nezúčastní ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, podle mluvčího UK považuje za velmi nešťastné, že nebyli pozváni všichni rektoři.

Hampl je také předsedou České konference rektorů. V tiskovém prohlášení svoji neúčast zdůvodnil selektivním pozváním rektorů. "V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné," uvedl k Hamplovu kroku mluvčí UK Václav Hájek.

Hrad: Pozvánky jsou rozhodnutím prezidenta

Mluvčí prezidenta Hana Burianová potvrdila, že Bek pozván nebyl, důvody ale nesdělila."Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat," uvedla.

Poté co Bek v září odmítl Zemanovu přednášku, prezident nakonec v Brně navštívil Fakultu podnikatelskou Vysokého učení technického. Rektor brněnské techniky Karel Rais nyní pozvánku na Hrad dostal, což potvrdila i mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Podle serveru Česká pozice na Hradě bude chybět také rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Ten v červnu vyjádřil solidaritu s akademikem Martinem C. Putnou, k jehož jmenování profesorem měl Zeman výhrady. Grubhoffer proto odmítl přijet do Karolina na slavnost jmenování nových profesorů. "Loni jsem na Hrad pozván byl a domnívám se, že v minulosti i všichni mí předchůdci," řekl České pozici Grubhoffer.

Pozvánku nedostala ani Němcová

Server Aktuálně.cz ve čtvrtek připomněl, že na pondělní předávání státních vyznamenání nejsou poprvé v historii pozváni v kompletním složení bývalí ani nově zvolení zákonodárci. Zeman pozval na Hrad jen předsedy politických stran. Pozvánka však nepřišla například hlavní volební tváři ODS Miroslavě Němcové, které byla donedávna předsedkyní Poslanecké sněmovny.

"Komentovat nepozvání asi nemá smysl. Ale hosté jsou vždy vizitkou hostitele," uvedla pro servere Němcová. Stávající předseda ODS Martin Kuba i další lídři pozvánky už mají.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastní.

Související