Před místem, kde v 50. letech na pražské Letné stával Stalinův pomník, od pátečního rána visí velká plachta s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina. Má připomenout hrozbu návratu do minulosti, řekl v pátek Luděk Valchář z občanského sdružení Dekomunizace, které akci zorganizovalo.

Sdružení už v týdnu v několika českých městech vyvěsilo figuríny oběšenců s červenou oprátkou kolem krku a nápisem Šel proti KSČ(M). Podle organizátorů měly symbolizovat více než 250 lidí popravených v Československu z politických důvodů za komunistického režimu a upozornit na to, že po nynějších sněmovních volbách se může vliv komunistů zvýšit.

Vyvěšení Putinova portrétu v místě pomníku někdejšího komunistického diktátora má podle organizátorů upozornit na hrozbu, že se Česko znovu dostane do područí Ruska. "KSČM, Strana práv občanů - Zemanovci a významná část ČSSD pod vedením Miloše Zemana nás chtějí nasměrovat na východ. Hrozí nám autoritářský stát dirigovaný z Kremlu. Změnu historického vývoje chce Zeman stvrdit v těchto volbách," uvedl Valchář a vyzval k tomu, aby lidé v současných volbách do sněmovny zodpovědně volili.

Cílem sdružení Dekomunizace je podle jeho webu zbavit KSČM a její členy podílu na moci v České republice neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti. Prostředkem má být poskytování informací dostupnými prostředky a pořádání kulturních a osvětových akcí. KSČM podle sdružení kráčí ve stopách předlistopadové KSČ a nikdy se od jejích skutků nedistancovala. Současní komunisté se naopak k jejímu odkazu na svých akcích zcela nepokrytě hlásí, tvrdí sdružení, jehož zakládajícími členy byli mimo jiné novinář Ivan Medek nebo režisér Ladislav Smoljak.

Povolení na vyvěšení Putinova portrétu prý sdružení má. Valchář uvedl, že žádali magistrát o povolení k vjezdu, kde i uvedli, co chtějí dělat. "A dali nám ho," doplnil.Stalin

Prostor na Letné, na který je vidět z velké části pražského centra, využili komunisté krátce po převratu, v roce 1949 se začal stavět obrovský pomník. Práce na samotném sousoší, kterému vévodil sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin, začaly v roce 1952 a o tři roky později bylo největší skupinové sousoší v Evropě slavnostně odhaleno. Lidé mu pak začali přezdívat "fronta na maso" kvůli řadě zástupců všech tříd, kteří stáli za Stalinem.

Po nástupu Chruščova museli čeští komunisté v roce 1962 pomník zlikvidovat. V roce 1991 ho nahradil obří metronom sochaře Vratislava Nováka. O půlnoci 1. ledna 2009 byla na místě vyvěšena modrá plachta s logem EU, vcelku však nevydržela ani do druhého dne.

Podle prvorepublikových plánů měl na Letné stát pomník T. G. Masaryka, ten ale nikdy nevznikl.