Do poslední předvolební debaty Česká televize nepozvala lídry Svobodných, pirátů ani bloku Hlavu vzhůru. Jejich členové proto svolali shromáždění před pražské Kongresové centrum, odkud se přenos vysílal.

"Byla tam pohodová atmosféra, hrály se písničky, předseda pirátů Bartoš i zpíval," popsal serveru IHNED.cz předseda pražských Svobodných Jiří Kubíček.

Poté se ale dav rozhodl vstoupit do budovy. Ochranka proto vchod uzavřela. Protestující si ale našli jiný vstup, pronikli do objektu a začali se procházet po jeho prostorách.

"Potom jsme se dostali do nějaké menší místnosti pod schody a tam nás najednou začala ochranka za bojového pokřiku nevybíravě vytlačovat. Sebrali nám vlajku. To se nám samozřejmě nelíbilo. Tak jsme se vrátili do větší haly, kde ale stálo asi 12 těžkooděnců," popisuje Kubíček.

Raději se proto z budovy rozhodli stáhnout. V té chvíli ale došlo k potyčce.

"Poté, co nás nevybíravým způsobem vytlačili z malé místnosti pod schody, rozhodli se uzavřít vstup na jedno schodiště. Bohužel v těch dveřích měl nohu jeden z pirátů, který tím, že mu jim tam přirazili, upadl. Nemohl ji vytáhnout ven a oni do něj začali kopat," dodává Kubíček.

Co jste v supervolební debatě neviděli
Superdebata.mp4.jpg

Lidé proto začali křičet, ať ho nechají být (viz video - čas 3:08). Poté zástupci stran odešli a shromáždění dokončili před budovou.

Ochranka: Člena bezpečnostní služby bodli nožem

Podle Jakuba Zemana, který je ředitelem fyzické ostrahy bezpečnostní služby Ares group, došlo během večera k napadení čtyř členů ochranky.

„Přibližně půl hodiny po zahájení Superdebaty se bez oprávnění dožadovala skupina zhruba šedesáti osob vstupu. Pracovníci bezpečnostní služby jim vstup do sálu nepovolili. Následně došlo k napadení čtyř členů bezpečnostní služby, při kterém utrpěli lehká zranění včetně bodné rány nožem v oblasti ruky," uvedl.

Všichni byli ošetřeni na místě. "S tím, že jeden člen byl uvolněn ze služby, aby vyhledal lékařské ošetření kvůli podezření z fraktury očnice,“ dodává ředitel Zeman.

Svobodní: ČT za to nemůže

Na Superdebatu se mohli přijít podívat pouze zástupci a příznivci politických stran, jejichž lídři vystoupili na pódiu.

Ty ČT vybrala na základě volebního potenciálu v jednotlivých krajích. "Do Superdebaty jsme pozvali zástupce těch stran, které se svým volebním potenciálem v krajích nominovaly alespoň do dvou krajských debat," říká mluvčí ČT Johana Doubravová.

Debaty se zúčastnili lídři ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPOZ, Strany zelených, TOP 09 a Úsvitu.

Mluvčí Svobodných Irena Válová ale České televizi nic nezazlívá. "Byli to poslanci ODS, ČSSD a KSČM, kteří prosadili vysílací zákon s povinností informovat o politických stranách podle jejich postavení v politickém a společenském životě, nikoli podle programu nebo skutečného stavu země," tvrdí.