Sociální demokracie jde do voleb s tím, že v nich vyhraje a do konce roku sestaví vládu, prohlásil těsně před zavřením volebních místností předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který chce povolební jednání s komunisty zahájit ještě v sobotu večer.

Od 18:00 má v Lidovém domě zasednout grémium ČSSD, které se situací bude zabývat. Mohlo by vybrat vyjednávací tým.

"Věřím ve volební vítězství ČSSD a v to, že do konce roku sestavíme stabilní vládu," napsal o svých očekáváních Sobotka.

Doufá, že jeho strana získá třetinu hlasů. "Za neúspěch bych považoval, kdyby sociální demokracie byla ve sněmovně další čtyři roky v opozici," dodal Sobotka. Oproti jednobarevné vládě jde o výrazně menší ambice, než měla ČSSD před volbami.

ANO označil Sobotka za nečitelné, ale připustil, že rozhodující bude, kolik procent si hnutí Andreje Babiše odnese.

Sčítání hlasů bude sledovat z Lidového domu. Ve sklípku zdejší restaurace budou na výsledky předčasných voleb spolu s ním čekat i další členové vedení strany včetně statutárního místopředsedy Michala Haška.

Chovanec by jednal s ANO, lidovci i SZ

Michal Hašek odhaduje celkový zisk ČSSD ve volbách na 26 až 28 procent hlasů, doufá, že méně to nebude, hlásí z Lidového domu reportérka IHNED.cz. Vyloučil koalici s ODS a TOP 09. Hašek nechce, aby sociální demokracie udělala stejnou chybu jako v minulosti, měla by především sestavit vládu.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Chovance je naprosto vyloučené sestavení koalice s ODS, TOP 09 a KSČM. Přípustná by podle něj byla vláda s tichou podporou komunistů. Naopak koaliční jednání by vedl s ANO, lidovci a pokud by se dostali do Sněmovny, tak i se zelenými.

Jiří Dienstbier by si přál sestavit jednobarevnou vládu. Doufá, že se do sněmovny nedostanou nesystémové strany, konkrétně Úsvit a SPOZ.

Sobotka a Hašek proti sobě

Pozornosti dvojice Sobotka-Hašek, která kandiduje v Jihomoravském kraji, přitom neujde počet preferenčních hlasů, který by podle prezidenta Miloše Zemana mohl sehrát významnou roli při výběru nového premiéra.

V posledních volbách v roce 2010 Hašek preferenčních hlasů získal více než Sobotka.

ČSSD minulé hlasování sice se ziskem více než 22 procent hlasů vyhrála, vládu ale nakonec nesestavovala. Letos jí dlouho průzkumy přisuzovaly jasné vítězství, v posledních týdnech před volbami však preference klesaly. Ve dvou posledních průzkumech měla přibližně 23 a 26 procent hlasů.

Případný malý procentuální zisk ve volbách nebo takový, který ČSSD neumožní sestavit vládu, by přitom podle některých hlasů ze strany mohl vést k výrazným personálním změnám ve vedení.

Server IHNED.cz sleduje sčítání výsledků, aktuální dění ve štábech politických stran i názory voličů. Online reportáž z volební soboty sledujte ZDE.

Související