Zatím v klidu reagoval Andrej Babiš na úspěch svého hnutí ANO. Zároveň ale prohlásil, že bude navrhovat, aby zůstalo v opozic a vyloučil spolupráci s ČSSD i ODS a TOP 09.

"Pokud by to tak zůstalo, byli bychom strašně rádi, že bychom zabránili nástupu levice a komunistů. My jsme vždycky říkali, že nechceme jít do vlády. Začneme s prosazováním zákonů Rekonstrukce státu.¨," komentoval průběžný výsledek.

Do vlády prý nechce. "Já to budu navrhovat, my jsme demokratické hnutí, budu to navrhovat výboru a budu doufat, že se s tím kolegové ztotožní. My určitě nepodpoříme strany TOP 09 a ODS, které pro nás symbolizují korupci pravicových vlád. KSČM je nepřijatelná," doplnil.

A nechce ani podpořit vládu ČSSD, bez toho, že by ANO vstoupilo do koalice. "Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom je podpořili. Potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně. Myslím si, že tyto podmínky ČSSD nesplní, zradila by své voliče. Nepodpoříme vládu levice, určitě ne. My chceme měnit tuto zemi hlavně zákony," dodal Babiš.

Němcová: ODS prohrála

V sídle ODS na pražské Pankráci byl dlouho klid, hlavně proto, že lídři seděli za zavřenými dveřmi a odkládali příchod mezi novináře. Až když bylo jasné, že strana zůstane daleko za desetiprocentní hranicí, rozhodla se volební lídryně ODS Miroslava Němcová přijmout porážku.

"Nad výsledky samozřejmě nejásáme, je to prohra ODS, o tom nemůže být pochyb. Startovací čára před volbami pro nás byla velmi nevýhodná. Voliči nám vzkazují, že máme jít na střídačku. Důvěra voličů, která byla otřesena po pádu Nečasovy vlády, se získává velmi obtížně," řekla.

Bývalá vládní strana očekávala mnohem horší výsledek než v posledních sněmovních volbách, kdy získala 20,2 procenta hlasů, ale necelých 8 procent je velmi málo. ODS ve volbách do sněmovny zaznamenala svůj suverénně nejhorší výsledek v historii.

Proto se už v neděli sejde širší vedení ODS, které by mělo jednat o budoucnosti strany.

Šéf SPOZ čeká personální změny

Podobné rokování teď čeká SPOZ, která úplně propadla. Ještě dopoledne přitom předseda Strany práv občanů - Zemanovců Zdeněk Štengl věřil, že strana získá aspoň pět procent hlasů potřebných pro vstup do Poslanecké sněmovny.

"Nad pět procent bude úspěch a věřím tomu, že tam těch pět procent je," řekl novinářům při příchodu do štábu v pražském sídle strany v Loretánské ulici.

Jenže SPOZ skončila s 1,5 procenta. A Štengl toho k neúspěchu už moc neřekl. "Je v tom víc aspektů," odpověděl na dotaz reportéra IHNED.cz, proč volby dopadly pro stranu tak špatně. Jenže žádný z těch aspektů nepojmenoval.

Ještě v sobotu se sejde vedení SPOZ a bude jednat o dalším osudu strany. Osobně si prý Štengl jako bývalý hokejista žádnou tragédii nepřipouští. "Jednou jsme vyhráli, jednou prohráli," zavzpomínal na sportovní kariéru, ale evidentně byl nesvůj a překvapený volebním propadem.

TOP 09 popíjí pivo Schwarzenberg

Ve štábu další bývalé vládní strany TOP 09 byla dlouho poklidná atmosféra. Někteří lidé využili podzimního sluníčka a vyhřívali se na nádvoří paláce, osazenstvu štábu a novinářům kromě nealko nápojů či vína nabídla TOP 09 i pivo Schwarzenberg.

Místopředseda strany Miroslav Kalousek před sčítáním výsledků prohlašoval, že ať už volby dopadnou jakkoli, TOP 09 slibuje voličům, že jejich podporu nepromarní. "Ideje, které jsme bránili v kampani a bráníme na politické scéně, budeme bránit dál," řekl novinářům.

Poté, co jeho strana získala 11 procent hlasů, Kalousek začal mluvit o odchodu do opozice. "Nikdo z nás v TOP 09 nešel do politiky, aby jednal o vládní spolupráci s bývalým estébákem," odmíl možná povolební jednání s hnutím ANO Andreje Babiše.

Předseda Karel Schwarzenberg dával najevo dobrou náladu: jediný výsledek, který by ho překvapil, by byla absolutní většina pro topku. Poté, co se procentuální zisky jednotlivých stran ustálily, odmítl, že by se TOP 09 mohla podílet na vládě.

"Když se podívám na výsledky, vylučuji naši přítomnost ve vládě. Moje matka mi vždycky říkala: Vyvaruj se špatné společnosti," napsal Schwarzenberg na Facebooku.

Místopředsedkyně Helena Langšádlová se snažila mírnila odpor jednat o vládě. "Ať už budeme v koalici nebo opozici, budeme vést věcnou diskuzi. Pravděpodobnost, že by se TOP 09 podílela na vládě, je velmi nízká. Nicméně je naší povinností jednat se subjekty, které se dostaly do sněmovny," uvedla s tím, že jednou z priorit strany je nyní hájit principy parlamentní demokracie.

ANO plánuje diskotéku s Marešem

Právě na dnešek připadá druhé výročí založení občanského sdružení ANO 2011. Babiš dorazil do svého štábu na pražském Chodově krátce po 13:00. Připustil, že po kampani je unavený a hůře spí, protože je napjatý, jak volby dopadnou. "Jsem nervózní, hlavně že to máme za sebou," uvedl. Kampaně se účastnil do posledních hodin, ještě v pátek večer rozdával v centru Prahy své volební koblihy.

Hnutí ANO o víkendu podle reportéra IHNED.cz neplánuje politická jednání ani velké oslavy. "Pan Babiš v neděli dopoledne odlétá na den a půl do Francie," řekla mluvčí hnutí Radka Burketová. "Žádné velké oslavy neplánujeme," dodala Burketová. Na osmou večer je ovšem naplánována diskotéka, na kterou dorazí Leoš Mareš.

Server IHNED.cz sleduje sčítání výsledků, aktuální dění i glosy voličů. Online reportáž z volební soboty čtěte ZDE.

Související