Výsledek předčasných voleb podle podnikatelů a podnikatelských svazů očekávanou stabilitu nepřinesl, obávají se zdlouhavých povolebních vyjednávání a dopadů na ekonomiku. Vyplývá to z ankety mezi podnikateli a manažery firem.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka výsledek voleb očekávanou stabilitu zemi nepřinesl, povolební jednání budou podle něj určitě složitá. Podnikatelé si od předčasných voleb slibovali, že jejich výsledky umožní vytvoření silné a funkční vlády, která by pomohla nastartovat ekonomiku a zajistila by stabilitu podnikatelského prostředí.

"Nestalo se tak a výsledek ukazuje opak," uvedl Hanák. Česko si podle něj už nemůže dovolit opakování hluboké politické nestability, která zemi sráží v mezinárodní konkurenceschopnosti, připravuje o miliardové prostředky z Bruselu a o image.

Generální ředitel Hamé Martin Štrupl označil výsledek voleb za očekávané zklamání. "Volby nic nevyřešily snad kromě potlačení ambicí prezidenta více ovlivňovat politické dění. Do sněmovny se dostalo až příliš mnoho politických stran. Parlament tak bude ještě více roztříštěný než dosud, a sestavit funkční, dlouhodobě stabilní a akceschopnou vládu bude velmi těžké, skoro nemožné," řekl Štrupl.

Juračka: Hrozí vláda kompromisů

Také podle generálního ředitele holdingu ZVVZ Miloslava Máchy volby očekávanou stabilitu nepřinesly. "Je to tak rozložené, že bude velmi komplikované sestavit vládu. Obávám se, jestli nás nebudou čekat v nejbližší době další předčasné volby. Ve státě, kde je nestabilita, kdy nemá vláda patřičný mandát, tak to přenáší nestabilitu i do podnikatelského sektoru," uvedl Mácha.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka se obává, jak budou probíhat povolební vyjednávání o koalici. "Pokud pan Babiš dodrží slovo a nevstoupí do vlády, tak silně pochybuju, že se podaří vládu sestavit. A pokud ano, tak to bude kombinovaná vláda, která bude vládou kompromisů, a tak by vypadalo potom i to vládnutí, což není pro podnikatele dobrá zpráva," uvedl Juračka.

Naopak radost měl majitel Student Agency Radim Jančura, který ANO a Babiše otevřeně podporoval. "Blahopřeji panu Babišovi a věřím, že mě i všechny ostatní nezklame," řekl.

Automobilka Škoda Auto nechtěla konkrétní výsledky voleb komentovat. "O výsledku voleb rozhodli občané v demokratickém hlasování. Chtěl bych tedy tímto spíše vyzvat všechny úspěšné politické strany, aby se zasadily o podporu konkurenceschopnosti českého průmyslu a zvyšování kvality podnikatelského prostředí," uvedl člen představenstva společnosti Bohdan Wojnar.

Související