Fotografie Bohuslava Sobotky s oroseným čelem na hlavní stránce serveru BBC výmluvně shrnuje, jakým způsobem o volbách informovala zahraniční média.

Všímala si především nerozhodného výsledku voleb, který povede k náročnému vyjednávání o možné koalici. Řada z nich také upozorňovala, že konec české politické krize není ani po předčasných volbách v dohledu.

České volby se v sobotu dostaly na hlavní stránky řady zahraničních serverů včetně britské BBC. "Volby, které se uskutečnily, aby vyřešily měsíce nejistoty v České republice, nepřinesly jasného vítěze," upozornil server.

Podle analytiků BBC by volby mohly otevřít cestu pro další nestabilní koalici. Za faktického vítěze označil korespondent BBC Rob Cameron Andreje Babiše, jehož hnutí ANO získalo druhý nejvyšší počet hlasů.

BBC také upozornila na členství Babiše v KSČ a úspěch komunistické strany ve volbách. Připomněla i kauzu Jany Nagyové, kvůli které padl kabinet Petra Nečase, a současný volební neúspěch ODS.

Britský deník The Financial Times zase píše, že nejasný výsledek voleb ještě více posílí prezidenta Miloše Zemana. "Zeman, první český prezident, který vzešel ze všelidového hlasování, i přes omezená ústavní privilegia stále rozšiřuje pravomoci svého úřadu," poznamenal deník. Důležitou roli bude prý Zeman hrát i při budování vládní koalice.

The Financial Times rovněž analyzuje nepřesvědčivé vítězství socialistů, za kterým vidí znechucení voličů z korupčních skandálů mezi příslušníky zavedených stran a také "nemastnou, neslanou" předvolební kampaň socialistického šéfa Bohuslava Sobotky.

ARD: Řešení politické krize v nedohlednu

Podle německých médií bude sestavování vlády velmi složité. "České parlamentní volby vyvolaly zemětřesení, které naprosto změnilo politické prostředí," napsal deník Süddeutsche Zeitung.

"Zůstává naprosto otevřené, jaká se sejde koalice, která by vytvořila vládu," dodal. List také podotýká, že očekávané nakročení Česka směrem doleva nenastalo, když sociální demokraté nemohou vytvořit společně s komunisty většinu.

"V Česku to po volbách vypadá na mimořádně obtížné vytváření vlády," píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle listu je sice ČSSD nyní nejsilnější parlamentní silou, nezískala ale zdaleka tolik hlasů, kolik předpokládala. "Na vytvoření menšinové vlády tolerované komunisty, o které původně šéf sociálních demokratů uvažoval, to nestačí," napsal deník.

"Po českých prezidentských volbách není řešení politické krize v dohledu," soudí televize ARD. "Jak bude vypadat budoucí vláda, zatím zůstává nejasné." Televize podotýká, že vyloučené není ani opakování voleb.

NYT: Revoluce nesplnila očekávání

Podle amerického listu The New York Times výsledek voleb v České republice podtrhuje nespokojenost voličů se zakořeněnou korupcí a stavem politiky. Skutečné vítěze by list hledal v řadách protestních stran a nereformovaných komunistů.

"Česká republika, jejíž první prezident Václav Havel pomohl z této země po pádu berlínské zdi udělat celosvětový symbol svobody, se po skandálech s údajnými úplatky a nezákonnými odposlechy silně vzepřela proti politickému rozdělení moci," napsal americký list. A proto je zde na vzestupu pocit, že revoluce v roce 1989 nesplnila očekávání.

Místo toho lidé vybírali protestní strany hlásající, že potřou korupci. Do parlamentu se tak dostal Andrej Babiš, slovenský miliardář s českým pasem, a s 15 procenty komunisté, kteří jsou poslední takovouto stranou mezi někdejšími satelity sovětského bloku, připomíná deník.

Volby v Česku podle The New York Times přišly v době, kdy v celém regionu lidé ukazují svou nespokojenost s politickým pořádkem po roce 1989. "V Bulharsku protestují tisíce proti všudypřítomné korupci a ekonomickým těžkostem. V Maďarsku přimělo lidi vyrazit do ulic autoritářství premiéra Viktora Orbána," doplnil list.

Gazeta Wyborcza: Česko je na cestě k mečiarismu

Volby komentovala i slovenská média. Zájem o ně u našich "sousedů" vzbudil především slovenský původ lídra ANO Andreje Babiše. A právě Babiš je podle slovenského deníku Sme skutečným vítězem voleb. Získal totiž z pozice nováčka skoro stejné množství hlasů jako zavedená sociální demokracie.

Česko se "ocitlo na cestě k vlastní verzi orbánismu, mečiarismu či polské čtvrté republiky", napsal polský list Gazeta Wyborcza na svém webu. Po volbách se na českém obzoru rýsuje "politický kartel, v němž vláda – navenek respektující demokratické procedury – vládne tak, jako by jí stát patřil a společnost byla kusem určeným ke zpracování".

Česká zvláštnost podle polského komentátora tkví v tom, že nedominuje nějaká ideologie či program, ale vítězné strany vypadají "bezmála jako beztvará hmota bez nějaké ideje", a tak "až hrůzu nahání představa, co tyto lidi a kruhy spojuje a co bude pojivem příští koalice".

Sice se teprve ukáže, zda novopečený majitel vydavatelství dvou vlivných deníků Andrej Babiš bude s to kráčet ve stopách Silvia Berlusconiho, ale "je už jasné, že v této zemi dokážou peníze a experti na veřejné mínění vyrobit politickou kariéru za pár měsíců", poznamenal autor.