Nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2013 se stal snímek Velká noc. Jeho autor Petr Hátle se rok pohyboval v pražských nočních ulicích a sledoval prostitutky, prodavačky, skladníky a další postavy, které v noci žijí a ve dne spí.

"Symbolická pásová výroba výherních automatů, strojů na spotřebu lidské nezkrotnosti a neštěstí. Loterie života prostitutek a nočních bloudů, kterou vzpírají cherubínské chóry čistoty a pokory. Sonáty vedle levných párků, šampónů a sídlištní beznaděje," stojí v anotaci.

Cena za přínos světové kinematografii na letošním sedmnáctém ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byla udělena režiséru Janu Němcovi.

Vyhlášení vítězů soutěžních sekcí se odehrálo během pondělního slavnostního zakončení festivalu v Domě kultury odborů. Večer proběhl tradičně v režii členů Divadla Vosto5. V jeho závěru byl premiérově uveden portrét polské režisérky Agnieszky Hollandové. Snímek Návrat Agnieszky H, jehož autory jsou Krystyna Krauzeová a Jacek Petrycki, vznikl v polsko-české koprodukci.

Arabské jaro pohledem amatérů

Porotcem sekce nejlepších světových dokumentů Opus Bonum byl americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin, hlavní host festivalu. Hlavní cenu sekce získalo Povstání, kompilace amatérských záběrů pořízených během arabského jara.

Režiséra belgicko-britského dokumentu Petera Snowdona inspirovala vlna na sociálních sítích, během níž se daly události sledovat takřka on-line přes Facebook, Twitter nebo YouTube.

Až si dokument, který měl v neděli v Jihlavě světovou premiéru, odbude festivalové kolečko, bude na internetu zdarma. Tržby z promítání i režisérův honorář budou věnovány organizacím podporujícím občanský žurnalismus. Více informací o dokumentu je na webu theuprising.be.

Experimenty a Ježíš

V sekci experimentálních dokumentů byly tentokrát uděleny dvě ceny. Jedna putuje do Spojených států Nathanielu Dorskému za devatenáctiminutový film Píseň, který je ztišeným svědectvím podzimu v San Franciscu, kdy melodii vytváří rytmem a texturou obrazů. "Introspektivní obrazy s důrazem na světlo a křehké pohyby zobrazovaných útržků důvěrně známého okolí nechávají vyniknout efemérní kameře a přesné montáži," stojí dále na webu festivalu.

Druhé ocenění porota udělila dokumentu Rozšíření vnějšku rakouského režiséra Siegfrieda Alexandera Fruhaufa. Fotografie pořízené v ruinách vesnického domu se dívají vždy jedině zvnitřku směrem ven. Vrší se jejich výřezy, negativní i pozitivní podoby, někdy se střídají, jindy prolínají, aby vytvořily iluzi proměnlivé hloubky či vzdálenosti vnějšku, do něhož je zapovězeno vstoupit.

Nejlepším dokumentem střední a východní Evropy se stala dokufikce Zima/Zázrak, s níž přišli Gustavo Beck a Željka Suková. Poslední scéna je podkreslena písní Jsem tak zblázněný do tebe, Ježíši, která zaznívá na setkáních české sekty Triumfální centrum víry.

Cenu diváků si odnesl režisér Bohdan Bláhovec za snímek Slow! pojednávající o vzniku dětských hvězd v českém showbyznysu. Cenu Respektu za nejlepší letošní reportáž dostal už při zahájení přehlídky Dalibor Bártek za reportáž Neznámá stránka byznysu lihového kmotra Radka Březiny.

Úterní šance

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava probíhal od 24. října. Organizuje ho Jihlavský spolek amatérských filmařů. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům tentokrát představila více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů.

V úterý ještě mohou návštěvníci v kině Dukla zhlédnout čtyři zahraniční dokumenty v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení představující neopominutelné snímky minulého roku.