Sociální demokraté a komunisté. Právě voliči těchto dvou stran se nejčastěji potkávali u jedné volební urny. To platí i o fanoušcích pravice, konkrétně ODS a TOP 09.

V Praze drtivě vyhrála TOP 09, my jsme ale zkoumali, ve kterých okrscích uspěly další strany a zda se voliči některých stran významně vyskytují ve stejných okrscích. Z toho důvodu jsme počítali korelaci mezi ziskem jednotlivých partají. Jinak řečeno, zajímalo nás, zda někde s nárůstem hlasů pro jednu stranu přibývají (případně ubývají) hlasy pro jinou.

Dle očekávání najdeme pohromadě levici (ČSSD a KSČM) a stejné je to i na druhé straně spektra, tedy v případě TOP 09 a ODS. 

Grafy ukazují vztah procentuálních zisků stran. V případě společného růstu se hodnoty vyskytují od levého spodního rohu k pravému hornímu. V opačném případě jdou tečky zleva shora doprava dolů. 

Celkově vítězná TOP 09 neuspěla na Chodově a Opatově, místní dali přednost ČSSD. To samé platí o sídlišti Lhotka. Levice naopak propadla v okolí Hradčan, Dejvic a Střešovic. 

Poslední zmíněné části Prahy okupují i voliči zelených a slaběji i ODS. Zajímavé je v tomto směru ANO 2011 Andreje Babiše, toto hnutí sbíralo všude s výjimkou právě Dejvic, Starého Města, Malé Strany a centra Prahy obecně.

Pokud pomineme „klasickou“ levici a pravici, právě mezi ANO a zelenými je největší propast. Podobný, i když ne tak významný vztah má ANO s TOP 09 a lidovci.

A kteří voliči mají k sobě v Praze nejdál? Ti od ČSSD a TOP 09.

Mapové podklady (zakreslení volebních okrsků) pochází z dílny Útvaru rozvoje města hl. m. Prahy. Za poskytnutí děkujeme. Pro jiná města zatím tato data nejsou k dispozici.