Žádní další trestně stíhaní zákonodárci nebo zákonodárkyně nejspíš zatím nebudou. Senátní imunitní výbor nedoporučil v úterý vydat bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou k trestnímu stíhání.

Policie chce senátorku ČSSD stíhat kvůli údajně předraženým veřejným zakázkám města. Rozhodnutí výboru bylo přijato jednomyslně, řekl jeho předseda Jiří Oberfalzer (ODS). Definitivně o vydání rozhodne Senát jako celek zřejmě ve středu.

Oberfalzer rozhodnutí výboru odůvodnil tím, že případ se členům výboru nezdál "tak urgentní, aby bylo třeba vydat paní senátorku dříve, než bude ze zákona volná".

Připomněl, že Richtrovou bude po změně ústavy možné stíhat po skončení jejího funkčního období, tedy už za rok. Senátorský mandát skončí Richtrové 25. října příštího roku. Senátoři měli podle Oberfalzera také pochybnosti o správnosti procesního postupu policie.

Richtrová už v srpnu dala najevo, že žádnou vinu necítí a že s případným vydáním k trestnímu stíhání by souhlasila. Policie ji spolu s dalšími současnými i bývalými radními viní mimo jiné ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Obvinění se podle frýdecko-místeckého magistrátu týká šesti zakázek za čištění příkopů po povodních, které město řešilo v letech 2010 až 2012.

Podle současného primátora Michala Pobuckého (ČSSD) těmito zakázkami nevznikla městu žádná škoda. Policie si ale myslí, že město přišlo o sedm milionů korun. Obvinění podle policistů způsobili škodu tím, že nejednali v souladu s řádným hospodařením v oblasti veřejných zakázek.

"Je to útok na celou komunální politiku. Vybírali jsme z nabídek 16 firem a vybrali tu nejnižší. Nyní po letech přijde někdo a tvrdí, že to mohlo být ještě levnější," řekla k tomu Richtrová. Také Pobucký uvedl, že město postupovalo v souladu se zákonem a radnici nemohla vzniknout žádná škoda. "Vybrali jsme zakázku s nejnižší cenou," uvedl.

Související