Senát schválil návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování Radovana Suchánka ústavním soudcem. Pro jeho jmenování hlasovalo 38 z 65 přítomných senátorů.

Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Suchánek tak bude nejmladším ústavním soudcem. Je mu 40 let.

Suchánek před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.

Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za Stranu zelených), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní.

Kritici mu vyčítali také nedostatek justiční praxe, která ale podle Suchánka není podmínkou členství v Ústavním soudu.

Suchánkovi s obhajobou pomohli také členové ČSSD. Podle předsedy jejích senátorů Petra Víchy nemá žádné charakterové či morální pochybení.

"Ne každý, kdo je - ve světle těch minulých dní - sociální demokrat nebo hájil někdy barvy sociální demokracie, musí být lump," poznamenal Vícha s poukazem na povolební pnutí ve své straně.

Suchánek po svém zvolení řekl, že bude vystupovat nezávisle a nestranně. "Mě především samozřejmě těší pocta, kteoru mi projevil pan prezident nominací do Ústavního soudu, a že jsem dokázal přesvědčit většinu senátorů. Jako soudce Ústavního soudu budu vystupovat nezávisle, nestranně a v souladu s hodnotami, které jsem v dosavadní činnosti zastával," uvedl.

Radovan Suchánek

Datum narození: 14. září 1972

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul JUDr.); zahraniční stáže na univerzitách v Bernu, Tübingenu a Linci

Současné funkce a zaměstnání: odborný asistent katedry ústavního práva Právnické fakulty UK (od roku 2000); poradce místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (od 2009); poradce poslaneckého klubu ČSSD pro právo a legislativu (1999-2004 a od 2006); koncipient v pražské Advokátní kanceláři Petržílek (od 2010)

Kariéra: asistent poslance Miroslava Máče (ČSSD, 1998-2002); asistent poslance Zdeňka Jičínského (ČSSD, 1998-2004); poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD, 2002-2004); poradce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitky Kupčové (ČSSD, 2002-2004); poradce ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD, 2004); náměstek sociálnědemokratických ministrů zdravotnictví pro legislativu, kontrolu a mezinárodní vztahy (2004-2006); předseda správní rady Zajišťovacího fondu, člen vládního Výboru pro Evropskou unii, člen Státní volební komise, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, člen Rady vlády pro lidská práva a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů (vše 2005-2006); člen expertní skupiny Platformy pro transparentní veřejné zakázky (2009-2010).

Ostatní:

- Je spoluautorem učebnic a komentářů z oboru ústavního práva a státověd.

- Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

- Na podzim 2009 se podílel na přípravě ústavního zákona, který umožňuje, aby se Poslanecká sněmovna sama rozpustila.

- V roce 2009 byl na šestém místě jihočeské kandidátky ČSSD pro plánované předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Z těch ale nakonec sešlo. Ve sněmovních volbách v květnu 2010 se stal 3. náhradníkem na kandidátce ČSSD v témže kraji.

- V říjnu 2005 jej tehdejší sociálnědemokratická ministryně zdravotnictví Milada Emmerová označila za svého favorita, který by jí měl nahradit v čele úřadu. Ministrem se ale nakonec stal David Rath.

- V době kdy byl David Rath (dříve ČSSD) středočeským hejtmanem od něj Suchánek podle tisku inkasoval zhruba půlmilionovou odměnu za své služby externího poradce. Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) posléze funkce externích poradců zrušila pro nadbytečnost. Odměnu 465.000 korun dostal Suchánek od Ratha i v době jeho působení na pozici ministra zdravotnictví. Vysoké odměny Rath vyplatil nejbližším spolupracovníkům krátce před svým odchodem z čela úřadu na podzim 2006.

- Suchánkovo zvolení do funkce ústavního soudce doporučily oba senátní výbory, které se jeho nominací zabývaly, i když ústavně-právní výbor jen nejtěsnější většinou.