První místopředseda ČSSD Michal Hašek lhal a měl by co nejrychleji odejít ze stranického vedení, tvrdí poslanec sociálních demokratů Jan Hamáček, který byl volebním lídrem ve středních Čechách.

"V jeho (Haškově) případě je situace naprosto neudržitelná," říká Hamáček v rozhovoru pro IHNED.cz.

Hamáček tak navázal na středeční prohlášení šéfa Senátu Milana Štěcha, který je ještě přísnější a volá i po rezignaci Haškových věrných, kteří s ním byli v sobotu večer na utajené schůzce v Lánech u prezidenta Miloše Zemana: jde o Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Jiřího Zimolu.

Podle Hamáčka by Hašek měl dokonce z politiky nadobro odejít, protože voličům lhal, když setkání s prezidentem opakovaně zatloukal a přiznal se až ve středu. Hašek rezignaci odmítá.

Michal Hašek pod tlakem nakonec přiznal, že na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech byl. Jak jeho otočku vnímáte?

Mě jeho dnešní prohlášení překvapilo. Ještě včera tvrdil, že na žádné schůzce nebyl. Pokud dnes říká, že tam byl, tak včera nemluvil pravdu. A podle mě platí, že politik lhát nemá. A když lže, tak nemá být politikem.

Co aktuální situace znamená? Třeba předseda Senátu Milan Štěch už řekl, že nejen Hašek, ale i jeho věrní Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola by měli odstoupit ze stranického vedení. Jak byste situaci řešil vy?

Nejsem zastáncem kolektivní viny. Pokud vím, tak kromě Michala Haška ti zbývající nelhali. Oni schůzku veřejně nepopřeli, maximálně ji odmítli komentovat. Milan Chovanec dokonce setkání přiznal. U nich z mé strany není odsudek tak přísný. Mně na tom všem nejvíc vadí, že Michal Hašek ještě včera několikrát řekl, že v Lánech nebyl, ale on tam byl, což dnes přiznal. To je ten problém. Já mu vyčítám lež. Osobní odpovědnost by měli zhodnotit všichni podle svého svědomí, ovšem u Michala Haška je evidentní, že nemluvil pravdu.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.