KDU-ČSL chce nést vládní zodpovědnost pouze v silné vládě. Další možností je být v opozici, nebo umožnit vznik menšinové vlády, řekl ve středu předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Varianta vládní koalice KDU-ČSL a ČSSD s podporou ANO 2011 podle něj není komfortní. Lidovci by nesli vládní odpovědnost ve vládě bez silného mandátu, řekl Bělobrádek.

"Pro nás je důležité, aby to byla silná vláda. A pokud není možné sestavit silnou vládu, tak potom je možné umožnit menšinovou vládu, nebo jít do opozice," řekl Bělobrádek.

Ideální by podle něj byla silná koalice ČSSD, ANO 2011 a lidovců, která by dohromady disponovala většinou 111 sněmovních hlasů. Vyjednávání o takovém spojenectví ale budou komplikovat programové rozdíly.

"My s hnutím ANO nechceme zvyšovat daně, ČSSD ano. Na druhou stranu chápu, že některé požadavky je potřeba vykompenzovat příjmy. Takže to bude největší problém asi, jak najít poměr mezi příjmy a výdaji, abychom nezvyšovali razantně schodek," řekl Bělobrádek.

Největší priority programu lidovců jsou podle předsedy snížení daní pracujícím rodičům, prosazení zákona o státní službě a zastavení některých kroků na ministerstvu práce. Podle Bělobrádka se lidovci těchto svých priorit nechtějí vzdát.

Šéf KDU-ČSL se ve středu dopoledne sešel s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Podle lídra sociální demokracie se jednalo o neformální debatu, kdy ho informoval o překotném dění v ČSSD. Ve straně, která vyhrála volby, se místopředseda Michal Hašek pokusil po volbách odstranit Sobotku z týmu, který měl vyjednávat o podobě vládní spolupráce. Sobotka ale podle všeho turbulenci ustál, když se na jeho stranu přidali odbojní členové vedení.

Ve čtvrtek se vyjednávací tým lidovců sejde se zástupci hnutí ANO 2011. Členové strany se v příštím týdnu chtějí setkat také s místopředsedkyní ODS Miroslavou Němcovou. Rádi by jednali i se zástupci TOP 09.

Související