Vedoucí kandidátky v Olomouckém kraji a jeden z manažerů Agrofertu Jaroslav Faltýnek (na snímku) byl na středečním jednání zvolen předsedou poslaneckého klubu ANO. Uvedl to po jednání předseda hnutí Andrej Babiš.

Babiš zároveň potvrdil, že jeho hnutí bude se sociálními demokraty vyjednávat o možné spolupráci až po 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výbor ČSSD. Na něm by se měly vyřešit vnitrostranické spory.

ANO také uvažuje o tom, že by po vyjednávačích ČSSD chtělo podpisy celého poslaneckého klubu, které by měly garantovat jeho jednotnost.

Do té doby bude Babiš zřejmě vyčkávat. "Člověk se nestačí divit. ČSSD je na nejlepší cestě skončit jako ODS v příštích volbách. Jsem úplně v šoku, co ČSSD předvádí," komentoval spory v ČSSD.Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek

Zástupci hnutí se chtějí ještě ve středu sejít s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury a ve čtvrtek dopoledne s lidovci. Předseda Babiš se má také potkat se svým sociálnědemokratickým protějškem Bohuslavem Sobotkou, poslanci ANO mu k tomu na středečním jednání dali mandát. Kdy se schůzka uskuteční, není jasné.

Vedení ANO znovu opakuje, že by poslanci raději zůstali v opozici a podpořili vládu, do jejíhož programu by se jim podařilo prosadit své programové priority, například nezvyšování daní.

Babiš ale už nevylučuje ani vstup do koalice. "Počkejme, jak se vše vyvine," řekl ve středu. "My nejsme na tahu. Teď je na řadě ČSSD," dodal.

Členové hnutí podle Babiše také znovu vyjedou do regionů podobně, jako to udělali před volbami. Voličů se chtějí ptát i na případný podíl ANO na vládě. Turné začne kolem 11. listopadu.

Poslanci mají být struční a morální

Nový šéf poslaneckého klubu ANO jednapadesátiletý Jaroslav Faltýnek je pro Babiše klíčovou postavou, s rozjezdem hnutí Babišovi pomáhal od samého začátku. Je tam jedním z mála lidí, kteří mají s politikou letité zkušenosti – bezmála dvacet let byl členem ČSSD. Za sociální demokraty seděl jak v zastupitelstvu Olomouckého kraje, tak v městské radě Prostějova. A Babišovi pomáhá i v jeho podnikání, je členem představenstva chemicko-potravinářského konglomerátu Agrofert.

Kromě šéfa klubu ve středu poslanci zvolili i místopředsedy. Stali se jimi Radek Vondráček a Helena Válková. Zároveň klub přijal etický kodex. Poslanci v něm slibují například to, že nebudou zaměstnávat své příbuzné a budou se chovat morálně. Také se zavázali k tomu, že jejich vystoupení ve sněmovně nebudou delší než tři minuty.

Související