Předseda Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek vrátil do vyjednávacího týmu o budoucí vládě. Zůstal v něm ale zatím sám. O zbývajících členech týmu má rozhodnout až ústřední výkonný výbor (ÚVV), který se sejde 10. listopadu.

"Byl jsem pověřen, abych vedl povolební vyjednávání na půdě sněmovny i ohledně budoucí vlády, zbytek týmu bude dovolen po ÚVV," konstatoval Bohuslav Sobotka, aniž by dal šanci novinářům se na cokoliv zeptat.

Podle Sobotky by vyjednávací tým měl být složený ze zástupců Poslanecké sněmovny, Senátu. "A měli by tam být i klíčoví lidé z vedení strany," dodal. To podporují i místopředsedové Michal Hašek, Zdeněk Škromach a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, kteří původně Sobotku z vyjednávacího týmu vyškrtli.

Největší parlamentní stranou zacloumala nedělní výzva předsednictva, která přišla den po setkání pětice sociálních demokratů s hlavou státu v Lánech. Ke schůzce, na niž nebyl Sobotka pozván, se většina jejích účastníků nechtěla znát, přiznali ji až ve středu.

"Omluvil jsem se grémiu a omlouvám se i veřejnosti, lhát se nemá ani v politice ani v životě. Byla to chyba. Ale chtěl jsem držet dohodu, že tato schůzka byla neveřejná," kál se po jednání místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Hašek zvažuje rezignaci

Podle svých slov do 10. listopadu zváží, zda na funkci rezignuje. "Chci to probrat s členskou základnou, na jednání ústředního výkonného výboru pak své osobní rozhodnutí oznámím. Na funkci místopředsedy nelpím," dodal.

Podobně se vyjádřil i místopředseda Zdeněk Škromach a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. "Volby do vedení klubu jsem vyhrál poměrem 30:14, ale pokud bude klub cítit, že bych funkci zastávat neměl, vzdám se jí," konstatoval.

Nic takového se ale pravděpodobně nestalo. "Myslím, že účastníci schůzky v Lánech velmi zvažují rezignaci. Zejména Michal Hašek si podle mě začal uvědomovat, jaká je situace," řekl po jednání šéf Senátu Milan Štěch.

Na mimořádném brífinku Hašek sliboval, že se bude snažit zachovat jednotu padesáti poslaneckých hlasů, které budou potřeba pro vyjednávání o vládě. Podpisy poslanců ČSSD, že budou hlasovat jednotně, chce například předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Demonstrace u Lidového domu

Do vlády pouze společně, říká ANO a lidovci

Ve čtvrtek dopoledne se sešly také vyjednávací týmy hnutí ANO a KDU-ČSL. Podle jejich předsedů žádná ze stran nevstoupí do vlády s ČSSD sama.

"Do koaliční vlády vstoupí buď obě uskupení, nebo ani jedno z nich. Variantou je také odchod do opozice nebo tolerance menšinové vlády ČSSD," konstatovali předsedové stran Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.