Původním účelem indemnity (tedy absolutní hmotněprávní imunity, pozn. red.) je chránit poslance před tím, aby nebyl postižitelný při projevu ve sněmovně, tvrdí vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. "Teď dochází k tomu, že indemnita chrání i poslance, který se podle státního zástupce dopustil korupce," diví se v rozhovoru pro IHNED.cz.

Celé odůvodnění zatím neobdržel, a tak vychází jen ze zprávy, kterou zveřejnil Nejvyšší soud na internetových stránkách.

Co říkáte rozhodnutí Nejvyššího soudu?

Nejvyšší soud setrval na svém názoru a indemnitu vykládá v nejširším slova smyslu.

Jak si rozhodnutí vykládáte?

Vykládám si je tak, že jakékoliv jednání, kterého se poslanec dopustí, pakliže má vztah k výkonu mandátu, je nestihatelné. A může to být například projev v Poslanecké sněmovně nebo vzdání se mandátu.

Pokud bychom to vzali čistě hypoteticky, mohli bychom si rozhodnutí Nejvyššího soudu vykládat třeba tak, že pokud poslanec přijme nějakou finanční částku nebo neoprávněné výhody a bude hlasovat tak, jak někdo za tyto výhody požaduje, tak takové jednání není postižitelné.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.