První americký torpédoborec, jehož konstrukce znesnadňuje zachycení plavidla radarem, opustil suchý dok a je na vodě. Informoval o tom portál wtrf.com.

Loď Zumwalt za 3,3 miliardy dolarů (více než 62 miliard korun) bude mít v rámci stejnojmenné třídy další dvě sesterská plavidla. Na obrazovce radaru by měla připomínat rybářské lodě.

Tajný americký projekt původně počítal s více než třemi desítkami lodí třídy Zumwalt, kvůli finanční náročnosti programu se ale nakonec prozatím plánují jen tři kusy.

Budování lodi Zumwalt, podle níž dostala třída jméno, začalo v únoru 2009 v loděnicích Bath Iron Works v americkém státě Main. Nyní je práce z 87 procent hotova.

"Je to největší loď, kterou loděnice Bath Iron Works kdy vyrobily, a největší torpédoborec námořnictva," uvedl  manažer projektu Zumwalt kapitán Jim Downey.

Trup lodi je navržen tak, aby co nejvíce snížil radarový odraz, konstrukce proto využívá i takzvané technologie stealth, kterou již armáda uplatnila například u letadel.

Kromě pokročilé konstrukce bude plavidlo disponovat i pokročilými zbraňovými systémy. Zpravodajská stanice CNN zmínila především zařízení, které bude s mimořádnou přesností odpalovat projektily až do vzdálenosti 100 kilometrů, což je třikrát tolik, než dokáže současná generace torpédoborců. Očekává se, že na palubě budou i laserové zbraně.

Proces spuštění lodi na vodu odstartoval už minulý pátek, kdy technici začali zaplavovat suchý dok. Nyní je plavidlo upoutáno k molu v docích na řece Kennebec.

Loděnice Bath Iron Works plánují předat plavidlo námořnictvu koncem roku 2014. Počítá se, že ho Pentagon zařadí do výzbroje v roce 2016.

Své jméno dostala celá třída po admirálovi Elmu Zumwaltovi, který v letech 1970 až 1974 zastával post velitele operací amerického námořnictva.