Jeden z účastníků sobotní utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, jihočeský hejtman Jiří Zimola, se ve čtvrtek rozhodl rezignovat na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD. Předsedou jihočeské ČSSD zůstává.

Zimola to oznámil po zasedání krajského výboru strany, které trvalo téměř čtyři hodiny.

"Přeji si, aby tato má rezignace na vrcholné funkce v sociální demokracii byla občany vnímána jako osobní vyvození mých údajných prohřešků a aby tento krok přispěl ke zklidnění situace v sociální demokracii," řekl novinářům v Českých Budějovicích.

Věří, že jeho gesto pomůže k sestavení silné vlády pod vedením ČSSD, která je vítězem předčasných parlamentních voleb.

Zimola dodal, že seznámil členy krajského výkonného výboru sociální demokracie s jednotlivými kroky, které se děly bezprostředně po vyhlášení výsledku voleb. "Jsem rád, že mi bylo pečlivě nasloucháno, a jsem také rád, že členové krajského výkonného výboru měli možnost se k tomu vyjadřovat. A děkuji jim za to, že tak činili velmi korektně," uvedl Zimola ve svém prohlášení.

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha, který se zasedání krajského výboru zúčastnil, jihočeskému hejtmanovi první krok do "velké politiky" nevyšel. Dodal však, že mu nikdo z ČSSD nedoporučoval, aby skončil ve funkci hejtmana. "Myslím si, že to by byla škoda, je to šikovný člověk, který tu udělal hodně práce, a věřím, že další ještě odvede. V této politice je velmi silný," uvedl Štěch.

Nadějný politik měl nakročeno na ministerstvo pro místní rozvoj

Podle něj si Zimola ale zřejmě zkomplikoval vyhlídky na účast ve vládě. Jihočeský hejtman byl ve stínovém kabinetu ČSSD ministrem pro místní rozvoj. "Byl vážným kandidátem, ale situace se zkomplikovala i výsledkem voleb. Vláda bude koaliční a postů (pro ČSSD) bude málo," řekl novinářům Štěch.

S prezidentem Zemanem se Jiří Zimola spolu s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Milanem Chovancem sešel v den vyhlášení výsledků voleb. Jejich straničtí kolegové si myslí, že právě kvůli lánské schůzce poté požadovali rezignaci předsedy strany Bohuslava Sobotky.

Dvaačtyřicetiletý Zimola vstoupil do ČSSD v roce 2000. V roce 1998 se poprvé stal starostou Nové Bystřice na Jindřichohradecku, byl jím následujících deset let. V roce 2008 se stal krajským hejtmanem a loni funkci obhájil.

V letošních volbách vedl ČSSD na jihu Čech jako lídr a zajistil si místo ve sněmovně. V následujících týdnech se chce rozhodnout, jestli zůstane hejtmanem, nebo půjde do poslaneckých lavic. "Souběh obou funkcí dlouhodobě nejde zvládnout," řekl Zimola. Jedno z míst opustí nejpozději do šesti měsíců. "Budu se však snažit, aby to bylo co nejdříve," dodal.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola se s okamžitou platností rozhodl rezignovat na funkci člena předsednictva ČSSD a na funkci člena výkonného výboru strany. Zimola se zúčastnil sobotní tajné schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/zimola-rezignoval-038-/budejovice-zpravy.aspx?c=A131031_220106_budejovice-zpravy_brm

Související