Pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si ve čtvrtek přišli pro jednoho z nejdůležitějších lidí u protikorupční policie - šéfa odboru analytiky a informatiky Jana Petržílka.

On stál údajně za úniky citlivých informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) týkajících se odposlechů vlivného lobbisty Romana Janouška a pražského primátora Pavla Béma.

Přes něj se měly odposlechy, které následně skončily v redakci MF Dnes, dostat až do bezpečnostní agentury ABL a potažmo k Vítu Bártovi.

Šéf Věcí veřejných, který se ve volbách málem znovu dostal do sněmovny z kandidátky Okamurova Úsvitu, byl teď zadržen spolu s Petržílkem.

Oficiálně jsou informace o případu tajné, nikdo propojení mezi protikorupční policí, kontrarozvědkou a politikou, tedy mezi Petržílkem a Bártou, nepotvrdil a pravděpodobně ani nepotvrdí. Celé vyšetřování je vedeno v přísném režimu mlčení.

Petržílek se do BIS dostal jako mladík, nadšenec, kterého bavily policejní akce. Nezkušený operativec se vypracoval až na vedoucího týmu. "Měl jsem ho rád, byl hodně pracovitý, někdy jsme tu jeho agilnost museli trochu krotit," vzpomíná na bývalého kolegu z BIS jeho někdejší nadřízený Petr Soukenka, nyní analytik Nadačního fondu proti korupci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.