Trestní řízení s bývalým středočeským hejtmanem a exposlancem Davidem Rathem (dříve ČSSD) kvůli korupci ve Středočeském kraji může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS).

"Trestná činnost, z níž je bývalý poslanec podezřelý, totiž nesouvisí s jeho výkonem mandátu poslance," řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Rathovi hrozí až 12 let vězení. Prostřednictvím svého advokáta se letos 19. července obrátil na Nejvyšší soud se žádostí o jeho vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. V době zahájení stíhání byl totiž nejen hejtmanem, ale také poslancem ČSSD. NS ale pro vynětí neshledal důvody.

"Obviněný byl vydán k trestnímu řízení v souladu s platným zákonným ustanovením," uvedl Knötig. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dala souhlas se zadržením tehdejšího poslance Ratha loni v květnu. Stalo se tak poté, co jej policie zadržela s krabicí, v níž měl sedm milionů korun.

Následně dala sněmovna loňského 5. června souhlas s Rathovým stíháním kvůli přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před hlasováním o vydání ke stíhání si poslanci vyslechli Rathův projev, v němž označil svou kauzu za připravenou politickou likvidaci nepohodlného kritika.

"Nejvyšší soud svým rozhodnutím nepředjímá jakýkoli další postup orgánů činných v trestním řízení v dané věci a nemůže se vyjadřovat k dalším zjištěním učiněným ve věci," dodal mluvčí. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu není přípustný žádný opravný prostředek.

Žalobce v kauze Rath viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, na něž přispívala penězi Evropská unie. Týkaly se modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Hlavním důkazem jsou prý policejní odposlechy. Na základě nich žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce.

Vše údajně organizovala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Ten byl dříve také poslancem a ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath podle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. V kauze se od srpna koná u Krajského soudu v Praze proces.

Související