Pražská společnost TELMO rozdala v letech 2010 a 2012 politickým stranám přes 400 milionů korun. Jestliže v roce 2010 dala 70 tisíc korun ODS, o dva roky později poslala 35 tisíc TOP 09 a 300 tisíc korun sociálním demokratům.

Za poslední dva roky firma získala veřejné zakázky za téměř 19 milionů korun ve středních Čechách a na Liberecku. 

Všechny tyto informace lze vyčíst z nového webového portálu politickefinance.cz, který ve středu zprovoznil Sociologický ústav Akademie věd ČR. Tříletý projekt má významně zprůhlednit tok stranických peněz.

Databáze, kde jsou uvedeny příjmy a výdaje dvanácti největších či nejznámějších politických stran a hnutí včetně darů od jejich sponzorů, je propojena s databází obchodního rejstříku a portálem vsechnyzakazky.cz. Lze tak snadno dohledat, zda firma, která politické straně peníze darovala, za to mohla získat výhodu. Zároveň je vidět, kdo firmu vlastní, případně ovládá. Všechna data jsou z veřejných zdrojů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.