Šéf analytiků protikorupční policie Jan Petržílek, který byl podle informací MF Dnes obviněn z toho, že vynesl tajné odposlechy pražského exprimátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška, je od soboty ve vazbě.

Nový detail z pečlivě utajované kauzy potvrdily serveru IHNED.cz dva na sobě nezávislé zdroje blízké vyšetřování.

Oficiální místa se zatím vzhledem k nejvyššímu stupni utajení odmítají k případu podrobněji vyjadřovat. „Nezlobte se, ale nemohu vaše informace komentovat,“ uvedl pražský státní zástupce Michal Muravský, který na vyšetřování dohlíží. A jakýkoliv komentář odmítl i šéf protikorupční policie Milan Komárek.

Konkrétní nebyla ani Lenka Cihlářová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, který o vazbě v utajeném režimu rozhodoval. Cihlářová potvrdila pouze to, že státní zástupce předal soudu návrh na vazbu pro obviněného a že soud už rozhodl. „S ohledem na ochranu utajovaných skutečností však nebudou další informace podávány,“ dodala Cihlářová. 

O tom, že je Petržílek za mřížemi, však svědčí mimo jiné i to, že má dlouhodobě nedostupný mobilní telefon a podle informací IHNED.cz nechodí do práce.

Vysoký důstojník, u kterého se na protikorupční policii scházejí ty nejzávažnější informace, byl zatčen minulý čtvrtek. Ve stejný den pak byl zadržen a obviněn exministr dopravy a předseda Věcí veřejných Bárta.

Právě Bártovi coby majiteli bezpečnostní agentury ABL měl v roce 2009 Petržílek, tehdy ještě jako agent Bezpečnostní a informační služby, přinést citlivé nahrávky hovorů Béma s Janouškem známých jako hovory „Kolibříka“ s „Mazánkem“.

Z přepisů telefonátů, které vloni na jaře zveřejnila MF Dnes, vyplývá, že Janoušek měl na chod magistrátu významný vliv. A to i přesto, že nebyl v žádné oficiální funkci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.