Šéf České televize Petr Dvořák může dnešní jednání Rady České televize očekávat s klidem. Třináct mužů a jedna žena, kteří mají pravomoc ho z funkce odvolat nebo mu sáhnout na plat, budou projednávat nedávný podnět dvou desítek zaměstnanců zpravodajství upozorňující na cenzuru a zvýhodňování některých politických stran šéfredaktorem Petrem Mrzenou.

Výsledkem však bude s nejvyšší pravděpodobností pouze prosba radních, aby Dvořák podnět prošetřil.

Rada má totiž reálně k dispozici pouze dva nástroje, a to zmíněné postihy generálního ředitele - zkrácení mzdy nebo v extrémním případě jeho odvolání. Jenže ani k jednomu se radní nechystají.

"Předpokládám, že generální ředitel bude rozhodovat tak, aby to co nejvíce prospělo České televizi," řekl HN předseda rady Milan Uhde. Ten přitom neskrývá důvěru v třiadvacet autorů podnětu.

Kritika je destruktivní pro celou ČT. Přijdu si, že žiju v blázinci, říká Václav Moravec - čtěte ZDE

PODNĚT LIDÍ Z ČT

Ovlivňování zpravodajství

Šéfredaktor zpravodajství ČT Petr Mrzena měl do obsahu zasahovat způsobem, který zvýhodňoval Miloše Zemana či SPOZ, v jednom případě pak Michala Haška. Před volbou prezidenta zase zrušil přenos tiskové konference Karla Schwarzenberga těsně před vysíláním.

Protipetice

Česká televize zveřejnila - údajně omylem - petici 61 lidí, kteří podepsali, že ovlivňování nepociťovali. Tím se však primárně stavěli za ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala z obavy, že by mohl být kvůli současnému dění odvolán. To také zdůraznilo následné další prohlášení.

Jako jediný člen rady zná jejich jména, a tím garantuje, že nejde o anonymní stížnost. Veřejně se totiž k podepsání přihlásila pouze redaktorka Daniela Drtinová a člen vedení televizních odborů Adam Komers (rozhovor s Adamem Komersem si přečtěte ZDE). "Obávají se následků svého kritického postoje a své podpisy chtěli zveřejnit jen přede mnou," dodává Uhde.

Atmosféra strachu je podle něj ostatně největším problémem zpravodajství České televize. Dokonce mnohem větším než možné protežování některých politiků. "Budu se nejdříve pídit, jestli tam vládne skutečně atmosféra obav. Teprve potom, jestli se někomu nadržovalo. To je druhotná nebo terciární otázka," tvrdí předseda.

O tom, čeho se Uhde a další členové rady dopídí, však fakticky rozhodne ochota Dvořáka situaci řešit a rozkrýt. Již avizoval, že vše prověří a že také přizve nezávislého auditora. Dvořák nicméně předem označuje výhrady za "na první pohled zcela vytržené z kontextu".

"Česká televize chápe jako svůj zájem, aby byly všechny body stížnosti prošetřeny důvěryhodnou autoritou," podotkla k tomu mluvčí televize Alžběta Plívová.

Většina oslovených radních navíc má pocit, že zpravodajství ČT je v pořádku. "Vnímám ho jako objektivní a vyvážené," prohlásila místopředsedkyně rady Dana Eklová. Pokud Dvořák dodá radě v dohledné době uspokojivé stanovisko, nemusí se ničeho obávat.

Ostře se proti němu dnes chystá vystoupit jen jeho kritik, radní Radek Mezuláník. "Navrhnu, aby rada podala trestní oznámení pro porušení pravomoci při správě cizího majetku, kvůli tomu, co se v České televizi děje po ekonomické stránce nebo kvůli superpodvodu s novými kanály," uvedl radní. Jenže je už dopředu smířený s tím, že kolegové jeho návrh nepodpoří.

Související