Program Nová zelená úsporám by měl do roku 2020 poskytnou dotace v celkové odhadované výši 27 miliard korun. Na středečním jednání ho vláda odsouhlasila.

Naváže tak na stejnojmenný program, který začal letos v srpnu. V rámci něj žádají lidé o dotace na zateplení rodinných domů. Návrh by podle předkládajícího ministerstva životního prostředí (MŽP) měl podpořit i zaměstnanost.

MŽP také očekává do konce letošního roku podíl výnosu z emisních povolenek, který bude určený pro Novou zelenou úsporám, ve výši 1,2 miliardy korun.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Podivínského (KDU-ČSL) jde o významné prorůstové opatření, které podpoří českou ekonomiku. "Program z jedné investované koruny přinese zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny, jak prokázala praxe Programu Zelená úsporám," uvedl Podivínský.

V předchozím programu se podle MŽP zateplilo 36 tisíc rodinných a šest tisíc starých bytových domů. MŽP odhaduje, že by každá investovaná miliarda mohla přinést 2700 pracovních míst a podpořit tak regionální malé a střední firmy a živnostníky.

Související