Okresní soud v Mostě chce do konce příštího týdne požádat Sněmovnu o vydání čerstvě zvoleného poslance Bronislava Schwarze z ANO k trestnímu stíhání.

Podle deníku Insider čelí ředitel mosteckých městských strážníků Schwarz, který od voličů dostal téměř 4000 preferenčních hlasů, už několik let obvinění z údajného zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

Schwarz vinu odmítá, kolegům z poslaneckého klubu prý ale doporučí své vydání.

Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v roce 2006 coby vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.

Několik svědků vypovědělo, že je policisté donutili lehnout si na zem a mířili na ně zbraní. Schwarz se hájí tím, že jednal na základě pokynu nadřízeného.

Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.

Verdikt měl podle Insideru padnout necelé dva týdny před sněmovními volbami, hlavní líčení se ale nekonalo, protože Schwarz a jeho právník nepřišli. Zvolením Schwarze do Sněmovny bylo trestní řízení přerušeno, a to až do doby, než poslanci vysloví souhlas s jeho vydáním.

Schwarz, který se do dolní komory Parlamentu dostal z druhého místa kandidátky ANO na Ústecku, popřel, že by kandidoval účelově.

„Rozhodně jsem nešel do voleb kvůli tomu, abych získal imunitu. Kolegům z poslaneckého klubu doporučím svoje vydání a sám pro ně budu hlasovat,“ řekl deníku.

Insider připomněl, že ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dva týdny před volbami nedostavil k soudu v Bratislavě, který rozhodoval v jeho sporu o tom, zda byl vědomým spolupracovníkem StB.

Sněmovna bude ohledně Schwarze řešit obdobnou situaci, jako když rozhodovala o vydání občanského demokrata Romana Pekárka. Ten získal koncem loňského roku mandát v době, kdy byl nepravomocně odsouzený za korupci.

Poslanci ho vydali a Pekárek se posléze stal prvním českým zákonodárcem, který byl pravomocně odsouzen během výkonu funkce. V současné době si ve vězení odpykává pětiletý trest.

Související