Firmy, jejichž zaměstnanci budou kvůli nemoci doma déle než 14 dní, od ledna 2014 ušetří. Ministerstvo práce a sociálních věcí se totiž vrací k původní praxi, kdy zaměstnavatel hradil pracovníkům "ze svého" pouze dva týdny pracovní neschopnosti a úhradu delší nemocenské pak platil stát.

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) před dvěma lety kvůli hospodářské krizi a zavedeným úsporným opatřením dočasně zvýšil zaměstnavatelům úhradu nemocenské za pracovníky na 21 dnů. Jako kompenzaci jim snížil sazbu pojistného na nemocenské pojištění z 3,3 na 2,3 procenta.

Nižší sazba firmám zůstává i v novém roce.

"Od nového roku se sazba měnit nebude, zůstává stejná jako dosud - tedy 2,3 procenta," potvrdila informaci tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Zaměstnavatelé změnu vítají. "Podnikům se tímto krokem trochu ulehčí. Vítáme každou částku, kterou ušetříme. Vůči zaměstnavatelům je to určitě vstřícné gesto," řekl serveru IHNED.cz předseda Svazu malých a středních podniků Karel Havlíček. Za příjemné překvapení označil krok ministerstva i Rudolf Borýsek, ředitel firmy Lias Vintířov, která vyrábí stavební materiál a zaměstnává přes dvě stovky lidí v severozápadních Čechách.

Přelom roku pojede "postaru"

V případě, že zaměstnanec onemocní před koncem roku a jeho pracovní neschopnost přetrvá až do roku následujícího, pro firmu zůstává vše při starém.

"Pokud bude zaměstnanec uznán práce neschopným nebo mu bude nařízena karanténa ještě v roce 2013 a pracovní neschopnost či karanténa bude přecházet do roku 2014, musí zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy postaru, tedy v prvních 21 dnech jejího trvání," uvedl ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček.

K velké systémové změně v oblasti nemocenského pojištění došlo na začátku roku 2009. Zaměstnavatelé mají od tohoto data podle zákoníku práce povinnost poskytovat náhradu mzdy zaměstnanci, který byl uznán práce neschopným po dobu 14 dnů.

"Na začátku roku 2011 se v souvislosti s úspornými opatřeními ve státním rozpočtu dočasně prodloužilo období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů," vysvětlil Koníček. Zaměstnavatelům se proto snížila sazba pojistného na nemocenské pojištění z 3,3 na 2,3 procenta. Ta zůstává zachována.

Zaměstnanci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) provedli od začátku letošního roku téměř 111 tisíc kontrol lidí v pracovní neschopnosti, to znamená každého devátého nemocného zaměstnance. Téměř dva tisíce z nich podmínky pracovní neschopnosti porušilo a o nemocenskou tak přišlo nebo jim byla vyplacena nižší částka. Nejvíce prohřešků připadá na obyvatele Moravskoslezského kraje.

Související