Ministr životního prostředí v demisi a nový poslanec Tomáš Podivínský nechce odstoupit z úřednické vlády, přestože někteří spolustraníci z KDU-ČSL jeho odchod z Rusnokova kabinetu požadují. Nelíbí se jim, že je členem vlády, proti které se lidovci vymezují.

Podivínský výzvy k odstoupení nechápe, svůj ministerský mandát chce dokončit. "Pokud by lidovci byli součástí nové vlády, rád bych se ucházel o tento ministerský post znovu," řekl v pátek. 

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek už prý Podivínskému naznačoval, že by bylo vhodné, aby z úřednické vlády odešel. Podivínský ale chce pracovat na ministerstvu tak dlouho, dokud nebude nová vláda.

"Voličům jsem slíbil, že takto budu pracovat dál. V Moravskoslezském kraji to ohodnotili výsledkem, který máme. Jako jediní jsme dali o mandát navíc," reagoval lídr lidovců na severní Moravě, kde strana získala dva poslanecké mandáty. Do křesla ministra se Podivínský dostal z místa náměstka resortu.

Podle šéfa lidovců je výzva na odchod z ministerstva věcí celostátního čtyřiadvacetičlenného výboru strany.

Podivínský je členem KDU-ČSL od roku 1997. Po volbách v roce 2006 vystoupil ze strany na protest proti možné účasti partaje ve vládě za tiché podpory komunistů, na kterou přistoupil tehdejší šéf lidovců Miroslav Kalousek. Kvůli nelibosti svých spolustraníků tehdy Kalousek rezignoval. Podivínský se do strany asi po roce vrátil. 

Ministr, nebo poslanec

V případě, že lidovci vstoupí do vlády, Podivínský by se rád o post ministra životního prostředí ucházel. Je přesvědčen, že ve straně není "pevnějšího odborníka na životní prostředí, než je on". Zda by souběžně s vedením úřadu stíhal i práce poslance, ještě neví. "Rozhodnu se pro tu funkci, kde budu moct udělat víc pro lidi," dodal.

ostoj k možnému vstupu do vlády s ČSSD. Buď do vlády půjdou obě strany, nebo ani jedna. V úvahu připadá také tolerance menšinové vlády ČSSD.

Podivínský je členem Rusnokovy vlády od léta. Kabinet nezískal důvěru předchozí sněmovny a od té doby vládne v demisi.

Související