Z tváře mužů nelze vyčíst, zda je homosexuál nebo heterosexuál. Mýtus, že tvář gayů působí zženštile zbořila unikátní studie českých vědců, která vyvolala pozornost i v zahraničí. Podle ní homosexuální muži mají v obličeji mnohem více mužských rysů, než se dosud předpokládalo.

Vědci zkoumali obličeje osmi desítek dobrovolníků. Při výzkumu sice našli morfologické rozdíly ve tvářích homosexuálů a heterosexuálů, zároveň ale zjistili, že sexuální orientace není tak snadno rozpoznatelná.

Studie byla publikována i v oficiálním časopise Mezinárodní akademie pro výzkum sexuality. Všimla si ji některá světová média, mimo jiné The Independent.

Vědci poukazují na to, že často stereotypní asociace k mužské homosexualitě a "zženštilým" rysům vede ve společnosti k mylným úsudkům.

Badatelé z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd zkoumali čtyřicet českých homosexuálů a stejný počet heterosexuálů. Jde o první studii tohoto druhu, která ještě musí být potvrzena na větším vzorku, a jiné populaci. Z výzkumu vyplývá, že tvar obličejů homosexuálů a heterosexuálů se skutečně statisticky významně liší v některých specifických rysech.

Gayové mají kratší nosy a zakulacenou spodní čelist

Vědkyně Jaroslava Varella Valentová, která tým vedla, nafotila v laboratoři portréty dobrovolníků - homosexuálních a heterosexuálních českých mužů. S vědcem Karlem Kleisnerem z Přírodovědecké fakulty UK analyzovali jejich tváře pomocí metody, která se nazývá geometrická morfometrie.

Homosexuální muži mají podle zjištění poměrně širší a kratší tváře, menší a kratší nosy a spíše silnější a zakulacenou spodní čelist. Některé z obličejových rysů skutečně podle Valentové vypadají ženštěji, jiné ale naopak typicky mužsky. Typicky ženské rysy u gayů se tak nepotvrdily, jak uvádějí jiné celosvětově známé studie.

Mezipatra odhalí vítězné lesbičky z Cannes a situaci homosexuálů v Rusku - čtěte ZDE

Církev si vypěstovala posedlost homosexualitou a potraty, prohlásil papež František - čtěte ZDE

"Znamená to, že homosexuální muži v sobě skloubí jakousi mozaiku maskulinních i ženských rysů a nedá se na základě naší studie jednoznačně říct, že by fungoval tradiční stereotyp: Homosexuální muž = zženštilý muž. Spíš ukazujeme opak, tedy že takto to být zdaleka vždy nemusí, ne každý homosexuální muž je nutně zženštilý, a stejně tak ne každý muž s ženštějšími rysy je nutně homosexuální," řekla vědkyně.

Rozdíly existují, ale nepoznáme je

Navazující studie, v níž se používaly stejné fotografie homosexuálních a a heterosexuálních mužů, nechala vybrané snímky hodnotit nezávislými osobami. Vědci se jich ptali, jaké sexuální zaměření mužům na fotografiích přisuzují.

"Nepotvrdilo se nám, že by nezávislí hodnotitelé dokázali skupiny rozpoznat. I když se ukázalo, že zásadní rozdíly v obličeji homosexuálních a heterosexuálních mužů existují, tak zřejmě nevedou k tomu, že bychom dokázali tyto muže na první pohled rozpoznat. Některé možná rozpoznáme, ale některé nikoliv," uvedla Valentová.

Studie navazuje na celosvětové teoretické a empirické bádání v této oblasti a na mnoho jiných zjištěných rozdílů mezi homosexuální a heterosexuální populací.

Související