Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec, který v říjnu po více než dvaceti letech služby skončil u policie, se choval neprofesionálně a nemorálně, přestupku se však nedopustil.

Dospěl k tomu jeho někdejší nadřízený Milan Pospíšek, který s Martincem projednával jeho postup v souvislosti s prověrkou nařízenou ve specializovaném útvaru.

Martinec čelil podezření, že si z počítačového systému policie neoprávněně kopíroval a dále distribuoval závěry kontroly, kterou policejní prezident Martin Červíček nařídil po sporech tehdejšího ředitele útvaru s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

Podle šéfa Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pospíška, kterému Martinec dělal po odchodu z čela protikorupčního útvaru náměstka, se Martinec přestupku nedopustil.

"Příslušný služební funkcionář věc prověřil a konstatoval, že nebyly naplněny všechny znaky přestupku. Nicméně zároveň konstatoval, že jeho jednání bylo neprofesionální a nemorální," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Martinec již dříve uvedl, že nešlo o neoprávněné kopírování a že se nejednalo o data, která by mohla něco ohrozit.

Spor Bradáčové a Martince odstartoval v březnu, kdy žalobkyně prohlásila, že na ni Martinec vyrábí kauzu. Někdejší ředitel protikorupčního útvaru se totiž předtím s Bradáčovou sešel a řekl jí, že její manžel, se kterým však již nežije, figuruje v jednom z případů. Podle závěrů kontroly policejního prezidia se Martinec trestného činu nedopustil, postupoval však nestandardně. Protože vyzradil informace z trestního spisu, byl mu na dva měsíce snížen plat o desetinu. Martinec kvůli sporu s žalobkyní na svou funkci v dubnu rezignoval.

Prověrku Červíček nařídil také kvůli stížnostem Bradáčové, že útvar zpracovával řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství - například případy týkající se solárních elektráren. Prověrka ale nezákonný postup detektivů neprokázala.

Podezření z bossingu

Martinec však kromě těchto dvou kázeňských řízení čelil před svým odchodem i dalšímu kvůli údajnému bossingu.

Podle dřívějších informací deníku Právo totiž vyšetřovatel kauzy vytunelovaných CS Fondů, v níž je obviněn miliardář Pavel Tykač, odmítl šéfům na jejich rozkaz vydat citlivý důkaz. Případ nakonec skončil pro Martince bez potrestání pouhým projednáním.

"Služební funkcionář věc prošetřil a uzavřel projednáním, což je jeden ze způsobů, jak lze řízení ukončit," uvedla Ježková.

Martinec byl v čele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) od 1. března 2011. Před tím byl zástupcem policejního ředitele v kraji Vysočina. U protikorupční policie působil již dříve, a to jako náměstek.

V únoru 2009 útvar dokonce dočasně vedl. Martince do čela ÚOKFK jmenoval bez výběrového řízení tehdejší policejní prezident Petr Lessy.

Podle serveru Českápozice.cz Martinec od 1. listopadu nastoupil na Generální finanční ředitelství na pozici referenta odboru řízení rizik při správě daní.