Meteorologové v pražském Klementinu naměřili v pátek teplotní rekord 18,2 stupně Celsia. Na internetu to oznámil Český hydrometeorologický ústav.

V pátek jako neúplný údaj uváděli meteorologové teplotu 17,9 stupně. Už ta přitom překonala dosavadní maximum 16,5 stupně z roku 1895.

V Klementinu se teplota měří od roku 1775, rekord zde padl také ve čtvrtek.

Nové teplotní rekordy meteorologové v pátek naměřili na většině svých stanic.

Nejvýše teplota vystoupala v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,1 stupně Celsia. Dyjákovický dosavadní rekord z roku 1997 byl 16,8 stupně.

Jihočeský Byňov hlásil 19,3 stupně. Tamější sedm let starý předchozí rekord byl přitom 15,5 stupně.

Na 19,1 stupně vystoupala rtuť také v Praze Karlově, což je o celé tři stupně víc než dosavadní maximum z roku 1972.

Desítky dalších rekordů padly i jinde v republice.

Letošní podzim je velmi teplý, říjen byl i přes chladné dny na začátku měsíce teplotně nadprůměrný. Končící čtyřtýdenní období od poloviny října do 10. listopadu bylo v Česku dokonce nejteplejší od roku 1951. "K tomu přispěl hlavně týden od 21. do 27. října s průměrnou teplotou 13 stupňů Celsia, který byl doslova rekordně teplý," oznámili meteorologové.

Do pondělí, kdy má podle pranostiky přijet svatý Martin na bílém koni, ale spadne rtuť na čtyři až osm stupňů Celsia. S podobnými teplotami můžeme počítat po většinu příštího týdne, v noci může i mrznout. Ve výše položených oblastech se navíc mohou vyskytnout sněhové přeháňky, v nížinách má pršet.

Srážek by mělo dále přibývat především v posledním listopadovém a prvním prosincovém týdnu. Na začátku prosince přitom může být přes den jen kolem jednoho stupně nad nulou.

Související