Sociální demokracie a hnutí ANO se na nedělní večerní schůzce v zásadě shodly na tom, že by sněmovna měla mít čtyři místopředsedy. O post šéfa dolní komory ale stále usilují obě strany.

Na asi hodinu a půl dlouhé schůzce vyjednávacích týmů v Průhonicích nedaleko Prahy probíraly také církevní restituce nebo zákon o státní službě.

"Já mám z toho jednání velmi pozitivní pocit," uvedl po setkání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož byla debata maximálně věcná a dotkla se velkého rozsahu témat, u nichž by se dala hledat shoda. Vedle uspořádání Poslanecké sněmovny se hovořilo také o zákonech, které obě strany vnímají jako prioritní.

Jedním z nich je otázka úpravy církevních restitucí, kterou na nedělním jednání otevřela ČSSD. Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se strany domluvily, že sociální demokracie přijde s konkrétním návrhem, který pak ANO posoudí.

"V každém případě církevní restituce přicházejí ve velice nepříznivý čas, kdy v naší zemi jsou samozřejmě rozpočtové problémy a je třeba se na to podívat," řekl Babiš, podle něhož byl zákon přijat za "zvláštních okolností". ANO se zatím stavělo proti změně restitucí.

Uskupení vedené Babišem, který přivítal, že se ČSSD stabilizovala, zase nadneslo návrh zákona o státní službě. Vysoká míra shody podle vyjednavačů obou stran panuje, pokud jde o protikorupční návrhy iniciativy Rekonstrukce státu.

Dvojice největších sněmovních stran si také domluvila harmonogram dalších jednání. V příštím týdnu by se měly scházet jejich expertní skupiny, které se budou věnovat jednotlivým resortům. Do konce týdne by pak mělo být víceméně jasno, kde panuje shoda, a kde nikoliv.

Sobotku, kterého v čele ČSSD potvrdilo nedělní zasedání ústředního  výkonného výboru, na jednání s ANO doprovodil vyjednávací tým ve složení místopředsedů strany Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance, místopředsedkyně Aleny Gajdůškové a šéfa Senátu Milana Štěcha.

Hnutí ANO jednalo v sestavě Andrej Babiš, místopředsedkyně Věra Jourová, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek a Martin Stropnický.

Obě uskupení budou vyjednávat i s lidovci. Sociální demokraté, kteří by preferovali koaliční vládu, je chtějí oslovit v pondělí.

Související