Národní rada zdravotně postižených chce, aby se prezident Miloš Zeman omluvil za slova, že jmenování premiéra je důstojná záležitost, kterou nemůže řešit z invalidního vozíku.

Tento výrok považuje rada za nevhodný vzhledem k tomu, že jej pronesla hlava státu, a za urážlivý vůči lidem se zdravotním postižením, uvedl v úterý její předseda Václav Krása v tiskovém prohlášení.

Zeman považuje reakci zdravotně postižených za nepřiměřenou. Jeho mluvčí v prohlášení uvedla, že se prezident nechtěl dotknout jejich důstojnosti.

Zeman slova v pondělí pronesl v rozhovoru pro Rádio Impuls, když hovořil o tom, zda a kdy jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem.

"Pouze ho upozorním, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl prezident.

Rada zdravotně postižených sice vnímá kontext, v němž věta zazněla, výrok ale podle Krásy implikuje to, že člověk na invalidním vozíku má nižší důstojnost než člověk, který na invalidním vozíku není.

Podle hradní mluvčí Hany Burianové mluvil Zeman o své konkrétní situaci, kdy se zotavuje po poranění kolene a chodí jen o francouzských holích a pohybuje se na kolečkovém křesle.

"V žádném případě tedy nebylo jeho úmyslem jakkoliv se dotknout důstojnosti zdravotně postižených, jak je mu podsouváno. Smysl vyjádření pana prezidenta je jasný, a proto považujeme prudkou reakci na jeho slova za nepřiměřenou," uvedla Burianová.

Americký prezident Franklin Delano Roosevelt byl na invalidním vozíku po všechna svá volební období. Spojené státy provedl obdobím velké hospodářské krize a strastmi druhé světové války.

Související