Zelení získali ve volbách 3,2 procenta hlasů, piráti 2,7 procenta. To přivedlo řadu voličů k jednoduchému závěru: kdyby se zelení s piráty spojili, získali by přes pět procent a usedli ve sněmovně. A strany už variantu "partnerství" intenzivně řeší.

"Diskusi o možnostech spolupráce Strany zelených a pirátů vedeme průběžně uvnitř zelených i při setkáních s představiteli pirátů," řekl serveru IHNED.cz předseda zelených Ondřej Liška.

Spolupráci nabídli pirátům už před sněmovními volbami v roce 2010, tehdy se ale dočkali odmítnutí. V roce 2012 se však do Senátu dostal společný pražský kandidát pirátů, zelených a KDU-ČSL Libor Michálek.

Liška tvrdí, že na západ od našich hranic je jakákoliv spolupráce zelených a pirátů nemyslitelná. On osobně si ale myslí, že v Česku je možná i na celostátní úrovni. "Překrýváme se v některých programových cílech, mezi které patří transparentnost politiky, svoboda internetu nebo potřeba inovace přístupu k autorským právům v éře internetu," říká.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.