Místní sdružení ODS v Praze-Zličíně ve středu vyloučilo Janu Nečasovou, dříve Nagyovou.

Spolustraníci z Prahy 13 současnou manželku bývalého předsedy vlády i ODS už v červnu vyzvali, aby své členství ve straně zvážila. Kvůli presumpci neviny je nevyloučilo.

Nyní byla vyloučena údajně proto, že se straníky nekomunikuje a nerespektuje usnesení, píše iDnes.cz.

Nagyová je stíhána kvůli korupci v případu tří bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří se vzdali mandátu a údajně za to přijali místa ve firmách se státní účastí, a kvůli zneužívání Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky. Kvůli kauze padla vláda a Nečas se vzdal funkce předsedy ODS.

Před třemi týdny policie rozšířila obvinění bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandy o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nečasová si právě u něj podle obžaloby objednala sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády a Kovanda měl údajně na tuto práci najmout soukromou firmu.

Nagyová působila jako vrchní ředitelka Nečasova kabinetu. Úřad vlády s ní ukončil pracovní poměr na začátku srpna.

V kauze údajného podplacení exposlanců jsou momentálně obviněn někdejší Fuksův náměstek Roman Boček a Nečasová. Samotné exposlance vyňal Nejvyšší soud z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Stíhání hrozí i bývalému premiérovi. Nejvyšší soud totiž na konci října rozhodl, že Nečase lze stíhat za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve sněmovně.

Nečas jde ve čtvrtek na policii na výslech v druhé části kauzy, kde jde o údajné zneužití Vojenského zpravodajství.

Související