Expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas odmítl na policii vypovídat v kauze své nynější manželky Jany, dříve Nagyové.

Výslech se měl týkat údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky, které údajně nařídila Nagyová.

Nečasovo svědectví mohlo přispět k objasnění, kdo sledování zadal. Bývalý předseda vlády však odmítl spolupracovat, protože podle něj je celá kauza vykonstruovaná.

"Postup státního zastupitelství a vyšetřujících policistů od počátku považuji za politicky podjatý. Toto je politický proces," řekl při odchodu. Je připraven spolupracovat s nezávislým soudem.

Vojenské zpravodajství se podle něj ničeho nezákonného nedopustilo. "Chtěl bych zdůraznit, že podle informací, které mám k dispozici, vojenské zpravodajství nepřekročilo svou zákonnou působnost," prohlásil Nečas.

Spekulovalo se, že by policie mohla Nečase ve čtvrtek obvinit v souvislosti s druhou větví případu Nagyová, kterou je údajné uplácení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, ale k tomu zatím nedošlo.

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že Nečase na rozdíl od trojice exposlanců je možné stíhat. Chránila ho totiž pouze procesní imunita vztahující se na projevy se sněmovně.

Související