Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) se na krajském zastupitelstvu 9. prosince vzdá funkce v čele kraje. Bude tak prvním politikem, který v souvislosti se vznikem poslaneckého mandátu opustí jinou významnou pozici.

Rozhodnutí, zda setrvat ve funkci hejtmana, nebo se stát pouze poslancem, řeší i další sociální demokraté, komunisté, členové ODS či ANO. A nijak nespěchají. Hejtmani Jiří Zimola z jižních Čech i jihomoravský hejtman Michal Hašek říkají, že se jedné funkce vzdají – čas na rozhodnutí ale mají podle svých slov půl roku.

"Souběh obou mých současných funkcí není v kolizi se zákonem, ani s vnitrostranickým usnesením ČSSD. Podle tohoto usnesení mají všichni dotčení lhůtu pro své rozhodnutí do 6 měsíců od vzniku mandátu. Tato lhůta ještě neuplynula. Určitě se rozhodnu vzdát se jednoho mandátu. Jaký to bude, je nyní předčasné řešit," reagoval jihočeský hejtman Zimola z ČSSD.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.