Zdeněk "Káďa" Zelený je jedním ze šestnácti vyznamenaných bojovníků proti komunismu, které v pátek odpoledne ocenil odznakem ministr obrany Vlastimil Picek.

"Velmi si ocenění vážím. Dělal jsem, co jsem mohl," říká 89letý Zelený a dodává: "Alespoň se ví, že mladí lidé tehdy nestrkali hlavu do písku a nedělali z toho nějaké 'těžké události'," vysvětluje.

Svou odbojovou činnost zahájil syn legionáře už za okupace, kdy skrýval tajné zprávy pod kádě s pískem – od toho skautská přezdívka Káďa.

Na konci války mu bylo něco málo přes dvacet let. Patřil k ročníkům, které byly nuceně nasazené v "říši". Po náletu na Závody Hermanna Göringa v Norimberku roku 1943 se mu podařilo i s dalšími kolegy uprchnout za pomoci jednoho ze spřátelených dozorců, který spálil pracovní dokumenty.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.