Výraznější ochlazení, které ale dlouho nevydrží - takové počasí předpokládají meteorologové pro první polovinu prosince.

V následujících čtyřech týdnech budou podle nich teploty zhruba takové, jaké jsou koncem listopadu a počátkem prosince obvyklé. I srážky budou v období od 18. listopadu do 15. prosince průměrné.

Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V týdnu od pondělí 18. listopadu se budou denní teploty pohybovat od čtyř do šesti stupňů Celsia, noční pak kolem nuly.

V dalších dvou týdnech se mírně ochladí. Až v týdnu od 9. prosince může během dne mrznout, teploty budou v rozmezí od minus jednoho do pěti stupňů Celsia. V noci pak klesnou na minus jeden stupeň až minus pět stupňů Celsia.

Po teplotně nadprůměrné druhé polovině října a začátku listopadu se počasí podle meteorologů dostalo do normálu. Od konce října byl na nejstarší české stanici Klementinum, která měří od roku 1775, překonán rekord už čtyřikrát.

Období od 18. listopadu do 15. prosince bylo nejteplejší v roce 2006 s průměrnou teplotou 5,6 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl rok 1998, teplotní průměr pro uvedené období byl tehdy minus tři stupně Celsia.

Dlouhodobý výhled ČHMÚ nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí.

Související