Sociální demokracie a hnutí ANO v neděli večer zahájily další kolo vyjednávání o možné vládní spolupráci. Strany diskutovaly o sporných bodech, mezi něž patří mimo jiné daně, registrační pokladny a majetková přiznání. Týmy obou stran se sešly v Lidovém domě, který je sídlem ČSSD.

"V celé řadě oblastí jsme dosáhli shody," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zároveň uvedl, že se začíná rýsovat podklad pro budoucí vládní spolupráci. Další jednání se chystá na příští sobotu.

Podle Sobotky je nutné posílit veřejný sektor. Vláda by v příštích letech měla podporovat hospodářský růst a zvýšit počet pracovních míst. "Úspory nebudeme hledat ve škrtech veřejných investic ani platů státních zaměstnanců. Rezervy je možné nalézt v provozu státu," sdělil Sobotka.

Dalším předmětem diskuse byla daňová politika. Podle šéfa hnutí ANO Babiše je potřeba změnit způsob řízení ministerstev, lépe vybírat daně a snížit náklady státu. "Mám pocit, že stát hospodaří nehospodárně," uvedl.

V průběhu tohoto týdne provedou experti obou stran výpočty státních příjmů a výdajů. V sobotu by se už strany měly sejít nad konkrétními čísly a dohodnout se na budoucí podobě státního rozpočtu i případné koaliční smlouvě.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v pátek řekl, že sociální demokracie bude po možných koaličních partnerech požadovat rozpočtovou kalkulaci příjmů a výdajů státního rozpočtu. ČSSD by ráda navýšila příjmy rozpočtu zvýšením daní.

S tím ANO nesouhlasí. Babiš v neděli řekl, že ANO má svoji kalkulaci připravenou. "Ukážeme mu (Zaorálkovi), kde ušetříme peníze," řekl Babiš. 

ČSSD požaduje, aby ANO a lidovci přišli s návrhem rozpočtu. Až pak budou jednat o vládě - čtěte ZDE

V minulých dnech spolu jednaly týmy expertů jednotlivých stran pro osm různých oblastí. Na mnohých programových prioritách se shodly. "Musíme si vyjasnit ještě majetkové přiznání, registrační pokladny a nějaké ty poplatky," uvedl Babiš. Jiný názor mají také na porodné, ANO chce, aby bylo vypláceno jen na první dítě.

Vyjednávací týmy se kvůli sporům ve vedení ČSSD poprvé sešly před týdnem. Nedělní jednání je druhé. Koalici by mohli vytvořit sociální demokraté, ANO a lidovci.

Babiš v OVM: Máme jiný pohled na řízení státu

Už v poledním diskusním pořadu České televize se Babiš nechal slyšet, že "má úplně jiné představy o vládnutí než ČSSD". 

Stát podle Babiše musí zavést centrální nákupy, není možné, aby úřady nakupovaly samostatně. Šéf hnutí kritizoval rovněž nákupy bez výběrových řízení. Stát taky musí začít podle něho daně efektivně vybírat. Babiš se v této souvislosti zmínil o podvodech s daní z přidané hodnoty, s cigaretami a s alkoholem.

Kvůli tomu má ANO podle Babiše zájem o post ministra financí. "Tam můžeme zásadním způsobem změnit v této zemi příjem peněz, veřejné zakázky," řekl předseda ANO 2011 v Otázkách Václava Moravce. Už během týdne se objevila informace, že by na tento post hnutí rádo nominovalo nestraníka a jednoho ze svých poradců Aleše Michla.

Související