Rok starý zákon o církevních restitucích obsahuje jeden zdánlivě banální odstavec: „Věc nelze vydat v případě, že byla konfiskována na základě dekretů prezidenta republiky z roku 1945.“ A právě tato věta dnes blokuje požadavek Německého řádu, který se snaží získat svůj díl při mnohamiliardových církevních restitucích.

Státní úředníci tvrdí, že právě kvůli Benešovým dekretům nástupci někdejšího Řádu německých rytířů přijdou zkrátka.

Zástupci řádu však prohlašují, že i přesto mají plán, jak se svých nároků domoci. „Více než dvacet let studujeme různé archivní materiály. A můžeme doložit, že pouze u části našich majetků proběhl pokus o jejich konfiskaci podle Benešových dekretů. Toto rozhodnutí se však nikdy nestalo pravomocným,“ říká vikář Velmistra řádu Metoděj Hofman.

Šance „rytířů“ ale i tak nejsou velké. Jedním z jejich hlavních trumfů má být rozsudek poválečného Nejvyššího správního soudu, který znárodnění podle Benešových dekretů zrušil.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.