V Chomutově byl v pondělí večer zavražděn podnikatel a vlivný člen místní ČSSD Roman Houska, který byl životním partnerem náměstkyně ústeckého hejtmana a bývalé hejtmanky Jany Vaňhové.

Potvrdil to ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. "Mohu potvrdit, že Roman Houska zemřel násilnou smrtí," řekl Jakovec.

Po pachateli policisté pátrají. Více odmítl státní zástupce říci s tím, že na případ je uvaleno informační embargo.

Podle poslance za Ústecký kraj Jaroslava Foldyny nesouvisí Houskova smrt s politikou. "Jsem přesvědčen, že to nesouvisí s tím, že byl členem ČSSD v Chomutově, ale spíš s jeho obchodními aktivitami, o kterých ale nemám bližší informace," řekl Foldyna.

Státní zástupce Jakovec ovšem politický motiv zatím nevyloučil.

"Tato bolestná situace, která nastala, je pro mě velmi citlivá a osobní a hluboce se dotýká nejen mě, ale také všech pozůstalých. Proto se nebudu k této záležitosti nadále vyjadřovat a prosím všechny v této situaci o shovívavost," uvedla v úterním tiskovém prohlášení Jana Vaňhová.

Přejel autem strážníkovi nohu

Jednapadesátiletý Roman Houska, který byl také asistentem sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákory, patřil k nejvlivnějším hráčům severočeské ČSSD a v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní osoba.

V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.

Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova.

Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel.

Houska údajně také zastrašoval investigativního reportéra České televize Karla Vránu, který o něm natočil několik reportáží. Podle dramaturga pořadu Marka Wollnera si Houska najal falešného svědka, který o reportérovi řekl, že je uplacený.

Kritik Paroubka a Bendy

Spory měl Houska i uvnitř ČSSD. K jeho kritikům patří poslanec Foldyna. V lednu 2005 se dostali oba bývalí boxeři na krajské konferenci strany do sporu, který skončil  fyzickou potyčku.

Houska se také ostře vymezoval i vůči skupině vedené bývalým krajským šéfem ČSSD Petrem Bendou. Ten poté náležel mezi nejvěrnější stoupence bývalého předsedy Jiřího Paroubka a letos byl poslancem jeho strany NS-LEV 21.

Paroubek se s Houskou soudil kvůli výrokům, v nichž ho Houska označil za novodobou obdobu sovětského politika Lavrentije Beriji. Paroubek žádal omluvu, letos v září ale Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek soudu nižší instance z loňského října. Ústecký soud tehdy Houskův výrok označil za urážlivý, ale Paroubek jako politik by to měl podle soudce unést.