Předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová či pražský zpravodaj BBC Rob Cameron se stali členy skupiny, která bude šetřit, zdali v České televizi někdo ovlivňuje zpravodajství.

Na to si stěžuje 24 zaměstnanců v čele se šéfem regionálního zpravodajství Adamem Komersem a moderátorkou Danielou Drtinovou.

Ta považuje všechny osobnosti pětičlenné skupiny za odborníky, několik výhrad ale má. Například ke způsobu jejich výběru.

Podle Drtinové je navíc důležité, aby auditoři mluvili s lidmi uvnitř redakce. "Aby zjistili, kde je zásadní problém. Za námi je tříměsíční práce, kdy jsme mluvili s lidmi, pozorovali situaci, a podnět jsme se nakonec rozhodli podat proto, že jsme došli k závěru, že v nitru redakce vznikla jakási šedá zóna, v níž šéfredaktor může realizovat i zadání, které mu skutečně neukládá zákon o České televizi," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Drtinová, která si je vědoma rizika, že ji ředitel Dvořák může vyhodit.

Podle ní se v ČT chystají velké úspory, a tedy i propouštění.

Jak jste spokojena se složením komise, kterou vybral ředitel ČT Petr Dvořák?

Ta jména nepochybně budí důvěru a jsou zárukou odbornosti. Podstatné je ale to, že je s námi nikdo dopředu nekonzultoval. Dozvěděli jsme se je až ve středu jako všichni ostatní. Pokud to mám říct přímo: ta jména ve mně důvěru budí, ale mechanismus, jakým sestava vznikla, ve mně důvěru nebudí. My jsme vůbec neměli možnost podílet se na výběru, nemohli jsme nominace nijak ovlivnit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.