Ukrajina zastavuje přípravy podpisu dohody s EU. Na svém webu to zdůvodnila nutností lepší přípravy na ekonomické dopady přidružení k unii. Kabinet zároveň vyzval k vytvoření třístranné komise složené ze zástupců Ukrajiny, EU a Ruska. Ta by měla řešit ukrajinské ekonomické problémy.

Rozhodnutí zastavit přípravu k přidružení bylo podle vládního prohlášení schváleno s cílem "zajistit ukrajinskou národní bezpečnost a detailněji prozkoumat a propracovat soubor kroků, které bude zapotřebí realizovat pro obnovu ztracených objemů výroby a směrů obchodních a hospodářských vztahů s Ruskou federací a dalšími členy (postsovětského) Společenství nezávislých států".

Vláda pokládá za nutné "zformovat patřičnou úroveň vnitřního trhu", která by zajišťovala paritní vztahy mezi Ukrajinou a členskými státy Evropské unie. Podle vládního prohlášení jde o "základní princip mezinárodního práva a základ ekonomické bezpečnosti státu".

V plánu je obnovení aktivního dialogu s Ruskem

Ukrajinská vláda zároveň pověřila ministerstvo zahraničí, aby navrhlo Evropské unii a Rusku vytvořit třístrannou komisi, která by se zabývala "obnovou ztracených objemů výroby a obchodních a ekonomických vztahů, rozšířením mezinárodního obchodu a další liberalizaci trhu".

Značnou pozornost hodlá kabinet věnovat rozvoji obchodních vztahů s Ruskem a ostatními postsovětskými státy. Vláda chce "obnovit aktivní dialog s Ruskem a členy Společenství nezávislých států o oživení obchodních a ekonomických vztahů".

 

Hospodářské resorty by měly navrhnout cílové programy změn zaměřených na rozvoj obchodu, průmyslové kooperace a výměny technologií s postsovětskými zeměmi "s cílem zachovat pracovní místa a řešit další sociální otázky".

Tymošenková se v zahraničí léčit nebude

Ukrajinský parlament dnes neschválil zákon umožňující léčbu vězněné expremiérky Julije Tymošenkové v zahraničí, jehož přijetí bylo hlavní podmínkou Evropská unie před podpisem asociační dohody.

Parlament zákon neschválil den poté, co se z Kyjeva roznesla zpráva, že Janukovyč komisaři EU Štefanu Fülemu při setkání řekl, že asociační dohodu nepodepíše.

Uvedl prý, že přidružením by Ukrajina přišla v příštích deseti letech o 500 miliard eur (13,5 bilionu Kč) kvůli útlumu obchodu s Ruskem a že by si je chtěla nechat kompenzovat od EU.

Asociační dohoda měla být podepsána na summitu států Východního partnerství, který se 28. a 29. listopadu sejde v litevském Vilniusu.