Jihoafrický soud v pondělí schválil žádost právníků českého podnikatele Radovana Krejčíře, aby jejich klient byl kvůli špatnému zdravotnímu stavu převezen do nemocnice. Informovala o tom jihoafrická média.

Advokáti prý soudce přesvědčili, že Krejčíř potřebuje další lékařská vyšetření a nemůže být dál ve vazební cele. Údajně ho policie mučila a hrozí mu infarkt a selhání ledvin.

Soud jednání odročil na první prosincové pondělí, a ještě tedy nerozhodl o tom, zda Krejčíře podezřelého v případu únosu a pokusu o vraždu propustí z vazby na kauci.

Policisté zadrželi Krejčíře v pátek v jeho rezidenci v Bedfordview. Zatčení podle listu Mail & Guardian souvisí s červnovým údajným únosem v Ermelu v provincii Mpumalanga a s útokem v East Randu, který patří k Johannesburgu.

Organizační chaos

Pondělní jednání soudu provázela přísná bezpečnostní opatření a v souvislosti s nimi i organizační chaos.

Začátek jednání se o více než hodinu zdržel – soudní síň prohledávali po hrozbě bombového útoku policisté se psy a na místě je i jednotka rychlého nasazení. Soudní budova byla nakonec vyklizena a na jednání s Krejčířem nesměla veřejnost ani novináři.

Soud s Krejčířem byl pro jihoafrické žurnalisty jednou z hlavních zpráv dne. Dění kolem Krejčíře, který z Česka uprchl před policejním vyšetřováním, sledují místní novináři dlouhodobě.

O českém podnikateli hovoří jako o osobě s hojnými kontakty na jihoafrické podsvětí, která je přímo či nepřímo spojena s více než desítkou vražd a množstvím dalších trestných činů, jako jsou podvody, loupeže a únosy.

V médiích opakovaně rezonovalo rozhořčení veřejnosti z toho, že Krejčíř nebyl za tyto údajné činy stíhán, a investigativní novináři nepřímo obviňovali policejní složky ze selhání. Ministr pro policii Nathi Mthethwa proto v pondělí jihoafrickou policii znovu hájil a tvrdil, že zvládla svou práci dobře.

"Někteří tvrdili, že policie se zdráhá jeho (Krejčíře) a jemu podobné osoby zatknout. Není ale možné jednat bezhlavě jen proto, že chcete někoho zatknout. Chci zdůraznit, že policie se v této zemi nikoho nebojí; pokud jste spáchali zločin, tak vás dostaneme bez ohledu na to, jak velké jste zvíře," řekl ministr na tiskové konferenci.

Server Eye Witness News napsal, že vyšetřovatelé mají proti Krejčířovi "silné důkazy". Komentátoři na sociálních sítích ale naproti tomu spekulují, že policie zatkla Krejčíře narychlo kvůli obavám, že by mohl uprchnout.

Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan o víkendu médiím řekl, že Krejčířova manželka a synové před několika dny odcestovali do Argentiny. Krejčířovi advokáti to však popřeli a uvedli, že rodina jejich klienta je už dva týdny na dovolené na Mauriciu.

Zatčením před třemi dny vyvrcholilo období, kdy se o Krejčířovi jihoafrická veřejnost dozvídala informace prakticky denně. Před dvěma týdny, 12. listopadu, vybuchla nálož v Krejčířově podniku Money Point. Zahynuli dva lidé včetně dalšího českého uprchlíka Jana Charváta. Po explozi byl zadržen šéf této směnárny, Bulhar Ivan Savov, který je obviněn z rozsáhlého bankovního podvodu a čeká ho soud.

Krejčíř si měl objednat vraždu svého konkurenta v Praze, kvůli Obamovi ale nájemný vrah neuspěl - čtěte ZDE

Několik dní poté daňové úřady v JAR oznámily, že obstavily jmění Krejčíře, jeho manželky a desítek na něj napojených společností, a to údajně v souvislosti s daňovými nedoplatky v přepočtu ve výši desítek milionů korun.

Kromě toho byli v září a v říjnu zavražděni dva Krejčířovi blízcí spolupracovníci a list Sunday Times přinesl informace, že si Čech údajně najal zabijáka na likvidaci svých rivalů. Podle médií měl v roce 2009 vraždit i v Praze, akce se ale nepovedla.

Krejčíř obvinění odmítá

Krejčíř všechna obvinění a tvrzení o spojení s organizovaným zločinem popřel. Jeho matka pak vypsala odměnu na dopadení útočníků, kteří stáli za výbuchem ve směnárně a také za dalším údajným pokusem o Krejčířovu vraždu letos v červenci.

V České republice byl Krejčíř nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a české úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti.

Na situaci před soudem v JAR, kde se jeho kauza projednává, se můžete podívat ve videu televize eNews Chanel Africa: