Finančně analytický útvar (FAÚ) je mocnou jednotkou, která monitoruje dění a peněžní toky v české ekonomické, ale i politické sféře. Takzvaní "cifršpióni" prověřují podezřelé finanční transakce, disponují rozsáhlými pravomocemi a hlavně cennými informacemi. A jejich prostřednictvím k nim má přístup i ministr financí, pod jehož kontrolu útvar spadá.

Přestože to není veřejně propíraný důvod, právě FAÚ je další možnou překážkou pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí "čistou cestou". Vedle lustračního osvědčení, rozšiřování vlivu v médiích a těžko představitelného odstřihnutí od Agrofertu.

"Vyjmutí FAÚ z působnosti ministerstva financí by zamezilo alespoň přímému zneužití nebo ovlivňování," říká politolog Petr Just.

Před vlivem Babiše na finanční analytiky a přístup k jejich informacím varuje stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "Útvar by měl být přesunut pod Úřad vlády a premiéra," navrhuje. "Muselo by se to dohodnout při koaličním jednání, které není uzavřené, a poté by se musel podle mého názoru změnit kompetenční zákon," dodává Mládek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.