Nejslavnějšímu odchovanci přichystaly poctu hokejové Pardubice. Dres bývalého skvělého brankáře Dominika Haška vyvěsí před nedělním utkáním se Spartou ke stropu haly, tak jak je to zvykem v zámořské NHL. Právě Sparta byla totiž před 32 lety prvním Haškovým soupeřem v domácí nejvyšší soutěži.

"Moc si toho vážím. Když mě Ondra Šebek oslovil s tím, že by byl rád, kdyby můj dres visel u stropu haly, a ptal se na můj názor, souhlasil jsem," popsal osmačtyřicetiletý Hašek svoji reakci na nabídku místopředsedy představenstva klubu. "Je to pocta, být mezi legendami, které tam už jsou. Jsem z toho i maličko nervózní, protože je to první vyvěšení dresu. Třeba to jednou bude i v Buffalu, uvidíme," dodal.

Podobnou slavnost na počest jiných hráčů zažil už několikrát. V zámoří si na to hodně potrpí. "Zažil jsem to v Detroitu, kde byl oceněn Steve Yzerman, a v případě Bretta Hulla v St. Louis. U Yzermana to bylo velkolepé, trvalo to asi hodinu a půl," vzpomínal Hašek. "Byl to pro mě zážitek. Věděl jsem, co ti hráči pro klub udělali a co pro klub znamenají," podotkl pětinásobný vítěz domácí ankety Zlatá hokejka.

Pardubice jsou pro Haška výjimečné. I kdyby se dočkal pocty rovněž v Buffalu, kde léta zářil v NHL, je rád, že právě Pardubice budou první. "Narodil jsem se tam a naučil jsem se tam hrát hokej. Odehrál jsem za ně čtvrtstoletí svého života. Daly mi navíc tu možnost, abych tam prožil ještě jeden krásný rok po návratu ze Severní Ameriky," připomněl Hašek zisk titulu v roce 2010.

Slavnostní událost před utkáním se Spartou bude moderovat David Pospíšil, bývalý pardubický útočník a současný televizní komentátor, jenž v minulé působil u týmu jako asistent trenéra. Součástí bude i vystavení trofejí, které Hašek získal. "Věřím, že to může být pro lidi zajímavé," podotkl Hašek.

Slavný gólman pozval více než stovku hostů. "Mělo by to být kolem 50 až 60 kluků, s nimiž jsem v 80. letech hrál. Všichni z mistrovských týmů 1987 a 1989, ale také všichni z mých začátků. Další budou sedět ve vyhrazeném sektoru v hledišti," uvedl Hašek, který pro své hosty plánuje i soukromou party.

Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný šampion Stanleyova poháru s Detroitem definitivně ukončil kariéru před rokem. Konec aktivní činnosti však předtím oznámil už třikrát, v letech 1999, 2002 a 2008. Pokaždé se však na led vrátil.

Naposledy chytal v ročníku 2010/11 za Spartak Moskva v Kontinentální lize, následně po sezoně volna jednal s několika kluby o návratu do NHL, ale nakonec neúspěšně.

Související