Proti snahám prolomit územní limity těžby uhlí demonstrovala ve středu v centru Ústí nad Labem asi stovka lidí. Zpočátku jim oponoval podobný počet horníků, které na protiakci přivezly autobusy. Obě strany na sebe pískaly a troubily, oddělovala je rušná ulice.

Horníci stáli na schodech před ústeckým Domem kultury. Krátce po 14:00 společně odjeli. Vedoucí územního odboru Policie ČR Vladimír Danyluk řekl, že obě strany se zaručily za pokojný průběh akce, nechtěly vyvolávat konflikty. O účasti horníků dostala policie informaci až ve středu dopoledne. Původně byla ohlášena účast 400 lidí.

Protest společně pořádali členové Strany zelených a České pirátské strany. Účastníci demonstrovali před krajským úřadem. "Limity chrání 24 vesnic a měst, nejen Horní Jiřetín a Černice. Je to jediný nástroj územního rozvoje tohoto území," řekl ve svém vystoupení místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. Poukázal na to, že v případě prolomení limitů by v těchto obcích nastala stavební uzávěra a obce by se nemohly dál rozvíjet.

Impulzem ke svolání demonstrace bylo vyjádření premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který minulý čtvrtek při návštěvě Mostu nevyloučil zrušení vládního usnesení, které chrání obce před dalším rozšířením těžby.

Ekologové vystavili transparenty s nápisy "My, nebo uhlí", "Chceme tady žít, ne umírat" a "Rusnoku, práci si hledej, ale ne v MUS". Horníci na protější straně ulice ukazovali transparenty "Pohřběte limity, ne nás" nebo "Nehandlujte s našimi pracovními místy".

Podporu ekologům vyjádřila zástupkyně ústecké organizace strany TOP 09, písemnou formou také předseda Strany zelených Ondřej Liška. Starosta Litvínova Milan Šťovíček na shromáždění uvedl, že nejčastější argument zastánců prolomení limitů, udržení pracovních míst, neplatí: "Prolomením limitů nevznikne jediné pracovní místo navíc, naopak jich řada zanikne," řekl.

Podle organizátorů ekologické demonstrace by o těžebních limitech neměla rozhodovat vláda v demisi a kabinet by měl respektovat vůli kraje. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) je přitom zastáncem prolomení limitů. Prolomení podpořil i prezident Miloš Zeman. O prolomení usilují především těžební společnosti a vyzval k němu také Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.