Bývalý senátor a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura nepředložil horní komoře majetkové přiznání, které měl podle zákona dodat do 30 dnů po zvolení poslancem. Zároveň se získáním poslaneckého postu mu totiž podle ústavy zanikl dosavadní senátorský mandát.

Mandátový a imunitní výbor Senátu se kvůli tomu obrátil na obecní úřad v místě Okamurova pražského bydliště, oznámil předseda výboru Jiří Oberfalzer.

Za porušení zákona o střetu zájmů hrozí Okamurovi pokuta až 50 tisíc korun.

Tomio Okamura ve vyjádření pro média uvedl, že celá záležitost je jen nedopatření a omluvil se za něj.

"Přestože mi po skončení mandátu senátora přišel ze Senátu obsáhlý dopis o tom, co všechno mám udělat (např. vrátit diplomatický pas atd.), tak o této výjimce ohledně majetkového přiznání tam nebyla ani zmínka a nikdo ze Senátu mne na tuto výjimku ani neupozornil, takže jsem o této výjimce prostě nevěděl a za to se omlouvám. Nebyl v tom žádný špatný úmysl," vysvětlil zpoždění v podání majetkového přiznání.

Okamura dále napsal, že ihned, jak se o pochybení dozvěděl, nechal zpracovat příslušný dokument a doručil ho Senátu.

"Mrzí mne, že moji bývalí kolegové ze Senátu místo toho, aby mne na tuto výjimku upozornili, tak kontaktují nejprve média a udělali z této záležitosti politickou hru," komentoval situaci nově zvolený poslanec.

Předseda Úsvitu se stal poslancem ve volbách, které se konaly 25. a 26. října. Oznámení o svém letošním podnikání, majetku, příjmech, darech a závazcích tak měl předložit nejpozději v pondělí 25. listopadu.

V přiznání za loňský rok Tomio Okamura uvedl, že je společníkem nebo jednatelem pěti firem a že si zhruba za dva měsíce, kdy už byl členem horní komory, přivydělal 2,35 milionu korun. Koupil si také byt za 9,2 milionu korun, pořídil vůz za 4,2 milionu korun a má hypotéku ve stejné výši.

Bývalý senátor, který v horní komoře působil rok a letos neúspěšně kandidoval na prezidenta, uspěl v předčasných volbách se svým nově založeným hnutím. Slíbil prosazovat mimo jiné uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy. V programu má také zavedení odvolatelnosti politiků občany.

Související