Miloš Zeman požaduje, aby ministři budoucí vlády měli lustrační osvědčení. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který cílí na ministerstvo financí, ho ale nemá. A pokud by se schválil zákon o státní službě, ani by nemusel.

A právě na rychlém projednání návrhu se ve čtvrtek večer shodly vyjednávací týmy ANO a ČSSD. Zákon chtějí předložit spolu s lidovci ještě v prosinci, aby mohl začít platit během první poloviny příštího roku.

Andrej Babiš ale odmítá, že se zákon bude schvalovat tak rychle právě kvůli němu. "Já bych chtěl za naše hnutí rozhodně odmítnout spekulace, že by koalice řešila problém mé osoby. Není to ani v souvislosti s lustračním zákonem, ani v souvislosti se zákonem o státní službě," tvrdí Babiš.

Pravým důvodem je prý čerpání peněz z eurofondů. "Pokud zákon nebude schválen, mohlo by to zkomplikovat čerpání evropských peněz," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Evropská komise podle něj přijetím zákona podmiňuje přítok peněz.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.